Środki ochrony roślin – sprawdź nowości na rynku fugnicydów zbożowych!


Uprawa roślin zbożowych nie należy do tych najprostszych. Są to jednak równocześnie rośliny, które dają obfity plon o różnorodnym i wielorakim zastosowaniu. Niestety, uprawy często narażone są na choroby i negatywne działanie szkodników, dlatego bardzo ważne jest stosowanie środków ochrony roślin, w odpowiedni sposób, tak, aby ustrzec się przed szkodnikami czy grzybami.

Rośliny zbożowe

Do tej grupy należą wszystkie rośliny uprawne z grupy wiechlinowatych. Najbardziej popularne zboże uprawiane w Polsce to pszenica, jej uprawy zajmują około 2,4 mlionów hektarów. Na drugim miejscu, choć z dużą różnicą zajmowanych obszarów jest żyto, a następnie jęczmień, owies, pszenżyto oraz mieszanki różnych zbóż. W zależności od gatunku, zboża lubią różne rodzaje gleby, z reguły te szlachetniejsze i żyzne, dlatego ich uprawy znajdować się mogą jedynie na określonych terenach, a glebę należy chronić przed wyjałowieniem. Plon, a dokładniej ziarna roślin zbożowych mają bardzo dużą zawartość skrobi, są cennym produktem w przemyśle pastewnym, konsumpcyjnym oraz przemysłowym, a najczęściej otrzymuje się z nich mąkę i oleje. Rośliny zbożowe grają również bardzo istotną rolę w przemyśle piwowarskim, gorzelniczym, młynarskim oraz farmaceutycznym. Produkty wykonane ze zbóż są również podstawowym elementem odpowiedniego żywienia w diecie ludzkiej, a spożycie produktów zbożowych, szczególnie razowego pieczywa, kasz, pełnych ziaren, znajduje się na samym dole piramidy żywieniowej.

Choroby roślin zbożowych

Przy uprawie zbóż bardzo ważnym elementem jest stosowanie środków ochrony roślin, gdyż są one podatne na wiele chorób oraz szkodliwe działanie pasożytów, które mogą nie tylko znacznie zmniejszyć plony, ale również zniszczyć całą uprawę.

  • Jedną z chorób, które często dotykają uprawy zboża, w szczególności jęczmienia, pszenicy i owsa, a niekiedy również żyta, jest Askochytoza liści. Jest to choroba wywoływana przez grzyby. Objawia się przez pojawienie się podłużnych owalnych plam martwiczych, które najczęściej pojawiają się na ostatniej części liścia. Rozprzestrzenianie i powiększanie się plam może doprowadzić do tego, że cały liść usycha. W przypadku jęczmienia oraz pszenicy, oprócz liści zaatakowane mogą być również plewy, które wraz z postępem choroby blakną, a u zarażonego owsa charakterystyczne jest czerwonawe zabarwienie plam. Pasożyt atakuje, wówczas, gdy występują sprzyjające warunki, takie jak przedłużająca się wilgotna i chłodna pogoda z dużą ilością opadów, występowanie nie rozłożonych resztek roślinnych czy poparzenia na zboża.
  • Kolejną z chorób, atakujących uprawy roślin zbożowych, jest czerń zbóż. Jest to choroba, która może dotknąć zboże każdego rodzaju. Powodowana przez pasożyty grzybiczne, objawia się czarną powłoką na kłosach, liściach i źdźbłach. Często występuje wskutek porażenia roślin, szczególnie w okresach dżdżystych.
  • Innym przykładem pasożyta, który może zaatakować uprawę jest Mączniak prawdziwy zbóż. Atakuje liście niemal wszystkich odmian zbóż. Grzyb pokrywa liście, które wraz z postępem choroby obumierają. Pasożyt może rozprzestrzeniać się również na kłosy powodując poważne straty w plonach.

To tylko przykładowe choroby z całego wachlarza zagrożeń, jakie mogą spotkać uprawy zbóż. Aby uniknąć ich występowania, należy używać środków ochrony roślin. Specjaliści z Syngenty polecają do ochrony Elatus Plus, środek, który skutecznie zwalcza grzyby. Należy jednak pamiętać, że środki ochrony roślin powinny być odpowiednio dopasowane do gatunku zboża, a ich sposób oraz częstotliwość stosowania powinna być odpowiednia dla danego gatunku rośliny. Eksperci z syngenty udostępniają na swojej stronie dokładne proporcje i sposób stosowania środków ochrony roślin, które zapewnią uprawom optymalną ochronę, a jednocześnie nie naruszą ich naturalnego habitatu.

Dodaj komentarz