Spotkanie Noworoczne marszałka Wielkopolski Marka Woźniaka (ZDJĘCIA)


Spotkanie zakończył Koncert Pastorałkowy Ani Rusowicz i gości, którzy na bis porwali do śpiewu wszystkich gości. Na tysiąc głosów rozbrzmiały w Auli UAM najbardziej znane polskie kolędy.

Czytaj także:

Nagrody Starosty Poznańskiego (ZDJĘCIA)

***

Maciej Pastwa był inicjatorem i głównym budowniczym szkoły w Bakrang-6 w Nepalu, całkowicie zniszczonej podczas trzęsienia ziemi w 2015 roku. By szkoła mogła powstać, sprzedał własne mieszkanie. Organizował także zbiórki na rzecz pomocy ofiarom wojny w Syrii oraz wspomagające syryjskich uchodźców. Jako wolontariusz zaangażował się w budowę studni w Republice Środkowej Afryki, a także w kolonii dla trędowatych w Puri (Indie) założonej przez poznańskiego misjonarza werbistę o. Mariana Żelazka. Podróżnik współpracuje z poznańskim Stowarzyszeniem „Lepszy świat” oraz fundacjami niosącymi pomoc. Uczestniczył w projektach edukacyjnych w Ghanie, inicjował i realizował przedsięwzięcia na rzecz ekologii i ochrony przyrody w Ameryce Południowej, m.in. sprzątania Amazonki czy wyznaczenia szlaków w Parku Narodowym Cajas w Ekwadorze. O swych podróżach Pastwa opowiada jeżdżąc po Polsce, pokazując na własnym przykładzie, że marzenia można urzeczywistniać. Spotkania, adresowane głównie do dzieci i młodzieży, mają na celu przybliżanie obcych kultur, uczenie tolerancji i wrażliwości na potrzeby innych oraz dbałość o planetę jako dobro wspólne wszystkich ludzi. Podróżnik prowadzi je bezpłatnie.

Kandydaturę Macieja Pastwy do Nagrody Wielkopolskiej Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego zarekomendowała Marszałkowi Kapituła, w skład której wchodzą: prof. Andrzej Kwilecki, prof. Waldemar Łazuga, prof. Anna Wolff-Powęska oraz Wojciech Nentwig i Anna Plenzler. Kandydatura ta została również zaakceptowana przez Alicję Kapuścińską, wdowę po pisarzu.

Przypomnijmy, że Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest przez Marszałka Marka Woźniaka od 2007 roku. Wyróżnienie dedykowane jest osobom, a także instytucjom życia publicznego z kraju i z zagranicy podejmującym działania dla dobra społeczeństwa, wykraczające poza zwyczajowe standardy. Jej pierwszą laureatką była Doktor Wanda Błeńska. Warto zauważyć, że do ustanowienia nagrody zainspirował nas – Wielkopolan – Ryszard Kapuściński, reportażysta, dziennikarz, publicysta, poeta i fotograf, który przebywając w 2006 roku w Poznaniu zauważył, że nie mamy nagrody wyróżniającej ludzi, którzy czynią dobro. Wśród laureatów są również: Profesor Anna Wolff- Powęska, Stefan Bratkowski, Solange i Krzysztof Olszewscy, Profesor Andrzej Kwilecki, Profesor Maciej Kurpisz, Profesor Jacek Łuczak, Patrycja Malik, Katarzyna Białous i Agnieszka Labijak, Krystyna Łasowska oraz Dorota i Wojciech Pawłowscy, Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań i Leonard Szymański, współtwórca wolnych związków zawodowych w Wielkopolsce, wybitny działacz społeczny, poseł na Sejm Komitetu Obywatelskiego Solidarności.

Fot. Hieronim Dymalski, Roman Szymański i materiały prasowe

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz