Spór z wojewodą rozstrzygnie sąd


Spór z wojewodą wielkopolskim w sprawie sprzedaży Fundacji International School of Poznań nieruchomości przy ul. Piotra Wysockiego i Kadeckiej rozstrzygnie sąd. Tak zadecydowali radni podczas sesji, 9 lutego. Zaakceptowali też propozycję zwolnienia z opłat za przejazdy komunikacją zbiorową uczestników trzech imprez, które w najbliższym czasie odbędą się w Poznaniu.

sesjapoznan2

Spór między miastem a wojewodą ws. przyznania Fundacji International School of Poznań prawa pierwokupu działki przy ul. Piotra Wysockiego i Kadeckiej rozstrzygnie Sąd Administracyjny. W grudniu Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę ws. przyznania fundacji pierwszeństwa w nabyciu budynku oraz gruntu, na którym szkoła miałaby zostać rozbudowana. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffman wydał jednak zarządzenie cofające tę uchwałę, wskazując na niewystarczające uzasadnienie pierwszeństwa zakupu gruntu przez placówkę. Miasto uważa, że wojewoda wykroczył poza swoje kompetencje i chce, by spór rozstrzygnął sąd.

– Fundacja dzierżawi tę nieruchomość już od kilkunastu lat – tłumaczy zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski – Obawy radnych opozycji, że na tym terenie mogłyby powstać bloki, są nieuzasadnione. Zabezpieczenie tego terenu na cele oświatowe jest przewidziane w opracowywanym miejskim planie zagospodarowania przestrzennego. Budynek przy Taczanowskiego nie jest w stanie już pomieścić więcej uczniów. A chętnych przybywa. Szkoła musi zostać rozbudowana.

Prezydent Wiśniewski zaznacza, że jest bardzo istotne z punktu pozyskiwania zagranicznych inwestorów.

– Dzieci pracowników zagranicznych firm musza mieć, gdzie się uczyć – podkreśla prezydent Wiśniewski – Dostęp do edukacji bardzo często decyduje o wyborze miejsca do inwestowania.

Zdaniem radnego PiS Artura Różańskiego, kierując sprawę do sądu, miasto wyświadcza szkole niedźwiedzią przysługę.

– Do momentu wydania wyroku, sprzedaż budynku oraz działki nie będzie możliwa. Inwestycja się przeciągnie a przez koszty związane z procesem sądowym będzie dla miasta dużo droższa – tłumaczył radny Różański.

Radni zagłosowali jednak za zaskarżeniem decyzji wojewody. Za skierowaniem sprawy do sądu było 20 radnych.

Zdecydowaną większością przeszły też projekty uchwał ws. zniesienia opłat za przejazdy komunikacją miejską podczas trzech imprez, które wkrótce odbędą się w Poznaniu.

– Chcemy umożliwić darmowe przejazdy komunikacją zbiorową kibicom meczu Polska – Serbia, uczestnikom Światowych Dni Młodzieży oraz obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski – mówił zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski – Przeanalizowaliśmy sytuacje i uznaliśmy, że byłby to element promujący nasze miasto. Taki gest mógłby też zachęcić wielu ludzi do odwiedzenia naszego miasta.

Radni przychylnie odnieśli się do pomysłu i przegłosowali wszystkie trzy uchwały, choć nie bez wątpliwości. Dotyczyły one przede wszystkim sposobu identyfikacji osób uprawnionych do korzystania z darmowych przejazdów.

– Pomysł popieram, bo im mniej samochodów w trakcie dużych imprez w mieście tym lepiej. Ale o ile w przypadku kibiców problemu nie ma, bo podstawą do darmowego przejazdu będzie bilet, o tyle w przypadku pozostałych dwóch wydarzeń mam wątpliwości. Bo jak zidentyfikować uczestnika chrztu? – pytał radny Tomasz Lewandowski.

Pewnym rozwiązaniem byłoby pełne zniesienie opłat w czasie tych wydarzeń, ale to oznaczałoby dla miasta stratę rzędu 270 tys. zł. Autorzy projektu tłumaczą, że podstawą do skorzystania z darmowych przejazdów będą identyfikatory i karty uczestnika, na główne wydarzenia obowiązywać będzie bowiem rejestracja. Kwestie te, jak zapewnił Bernard Zapatka, zostaną doprecyzowane na drodze zarządzenia wykonawczego do tej uchwały, gdy prace organizacyjne w archidiecezji będą bardziej zaawansowane.

Źródło: poznan.pl/Joanna Żabierek/biuro prasowe

Dodaj komentarz