Spłata karty kredytowej – czy warto spłacać tylko kwotę minimalną?


Karta kredytowa to karta płatnicza, która zastępuje kredyt bankowy czy pożyczkę. Posiadacze karty mogą nią dokonywać różnych transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Spłata karty kredytowej to obowiązek jej posiadacza. Jak spłacić kartę kredytową, aby nie obciążyć domowego budżetu? Czy spłata minimalna daje jakieś korzyści?

Czym jest i jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to karta płatnicza, który służy do wykonywania różnego rodzaju transakcji. Za pomocą karty możemy płacić za zakupy, wypłacać pieniądze z bankomatu, rezerwować noclegi czy bilety. Karta kredytowa stanowi dodatkowy zastrzyk gotówki na niespodziewane wydatki. Aby o nią wnioskować, należy mieć minimum 18 lat, pozytywną zdolność kredytową, a także brak zaległości finansowych wobec innych podmiotów.

Zdobycie karty kredytowej wymaga złożenia wniosku jak o kredyt bankowy. Dlaczego? Ponieważ karta kredytowa jest formą kredytu. Zgromadzone na koncie pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. Musimy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku kredytu czy pożyczki, musimy je spłacić. Aby znaleźć ofertę z niskimi kosztami, warto przejrzeć ranking kart kredytowych. Zestawienie podpowie, która firma oferuje produkt cieszący się zaufaniem wśród klientów.

Karta kredytowa umożliwia nam dokonywanie transakcji zarówno stacjonarnie, jak i online w okresie obowiązywania umowy. Po tym czasie jesteśmy zobowiązani do regulacji zadłużenia. Opłaty naliczane są od wykorzystanej kwoty. Spłata karty kredytowej musi nastąpić pod koniec okresu kredytowania (można ją spłacić wcześniej). Po regulacji zadłużenia ponownie możemy korzystać z przyznanych nam pieniędzy.

Jak przebiega spłata karty kredytowej?

Jednym z etapów korzystania z karty kredytowej jest jej spłata. Banki umożliwiają regulację płatności w okresie bezodsetkowym. To czas, kiedy nie są naliczane odsetki od posiadania karty czy korzystania z jej limitu. Okres bezodsetkowy trwa od 36 do nawet 57 dni. Wszystko zależy od oferty firmy.

Na spłatę powstałego zadłużenia mamy ok. 20 dni. W tym czasie musimy zwrócić wykorzystane pieniądze. Pamiętajmy, że okres bezodsetkowy nie obowiązuje w przypadku transakcji dokonywanych kartą.

Gdy cykl rozliczeniowy naszej karty dobiegnie końca, otrzymamy wyciąg z banku. Poznamy historię wszystkich transakcji dokonanych kartą. Proces jej spłaty jest bardzo prosty. Musimy zalogować się do bankowości mobilnej, przejść do zakładki “Karty”, następnie wybrać polecenie “Spłać kartę”. Zadłużenie uregulujemy przelewem pod warunkiem, że na koncie znajduje się odpowiednia ilość pieniędzy.

Spłata minimalna a spłata całkowita – różnice

Ubiegając się o kartę kredytową, z pewnością natrafiliśmy na informacje dotyczące rodzaju jej spłaty. Wyróżnia się spłatę minimalną oraz spłatę całkowitą. Czym się one różnią?

Spłata minimalna to najmniejsza kwota, którą należy wpłacić na konto swojej karty kredytowej, aby bank uznał, że regularnie spłacamy swoje zadłużenie. Kwota minimalna to kwota z ostatniego wyciągu, pomniejszona o dokonane wpłaty. Spłata całkowita z kolei to kwota całkowitego zadłużenia wykazanego w ostatnim wyciągu pomniejszona o dokonane przez nas wpłaty.

W jaki sposób najlepiej spłacać kartę kredytową?

Klienci banków bardzo często korzystają ze spłaty minimalnej. Jak wspomnieliśmy wyżej, jest to kwota, którą musimy spłacić w terminie określonym przez bank. Zazwyczaj jest to 5 proc. od całości zadłużenia na karcie kredytowej. Pozostałą kwotę długu możemy rozłożyć na wygodne raty i spłacić je w późniejszym terminie (w takiej sytuacji do pozostałych rat zostanie doliczone oprocentowanie).

Warto zdecydować się na spłatę minimalną, ponieważ niskie opłaty nie obciążą naszego budżetu. Poza tym możemy ustawić automatycznie zlecenie zapłaty, dzięki czemu nie musimy pamiętać o comiesięcznej regulacji płatności. Pieniądze będą pobierane z konta bez naszego działania. Spłata minimalna korzystna jest również dlatego, że bank będzie przez cały okres spłaty kontrolował naszą wypłacalność. Widząc, że jesteśmy wiarygodni, w przyszłości przyzna nam kolejne produkty finansowe.

Karta kredytowa – wady i zalety

Karta kredytowa to produkt, który może nam zastąpić kredyt lub pożyczkę ratalną. Pamiętajmy jednak, aby przed złożeniem wniosku o kartę poznać jej wady i zalety. Pomoże to wybrać odpowiedzialnie i nie obciążyć domowego budżetu. Jakie plusy ma karta kredytowa?

– dodatkowy zastrzyk gotówki na niespodziewane wydatki;

– produkt dostępny od 18 roku życia;

– wnioskowanie o kartę całkowicie online;

– minimum formalności;

– możliwość wyboru rodzaju spłaty zadłużenia na karcie;

– okres bezodsetkowy (brak opłat za korzystanie z karty);

– pieniądze na dowolny cel.

Minusem karty kredytowej jest obowiązek jej terminowej spłaty. Jeśli spóźnimy się z opłatą, zostaną nam naliczone odsetki. Osoby nieodpowiedzialne mogą wpaść w spiralę zadłużenia, jeśli będą nieumiejętnie zarządzały przyznanymi przez bank pieniędzmi.

Dodaj komentarz