Spalarnia odpadów – nowoczesność i transparentność


Bardzo szkodliwe okazuje się także grillowanie. Jak zauważają w swoich badaniach naukowcy z Instytutu Chemii Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej, zjadając 200 gramów grillowanego mięsa, pochłaniamy dawkę dioksyn równą 1,2-3 ng. To tyle, ile można wchłonąć siedząc na kominie spalarni przez nawet 4 dni.
Z czego to wynika? Przede wszystkim jest to efekt rygorystycznych procedur oraz kontroli, jakim poddawane są systemy termicznego przetwarzania odpadów w całej Europie. W poznańskiej ITPOK już od pierwszego dnia funkcjonowania wdrożone zostały restrykcyjne zasady postępowania i zarządzania środowiskiem w sposób zgodny z przepisami prawa. Opracowano i wprowadzono w życie szczegółowe procedury postępowania z odpadami.
Wdrożony został system, który pozwala monitorować wpływ instalacji na środowisko. Jest to możliwe m.in. dzięki prowadzeniu ciągłych pomiarów substancji emitowanych do powietrza. Okresowo badane są także takie obszary, jak hałas, jakość i stan wód podziemnych, emisja metali ciężkich, dioksyn i furanów, a także jakość ścieków bytowych oraz wód opadowych i roztopowych wprowadzanych do kanalizacji.
Badania emisji hałasu z marca i października 2017 r. potwierdziły brak wpływu Instalacji na poziom hałasu przy najbliższej zabudowie mieszkaniowej. W lutym 2018 r. wykonane zostały badania emisji, które pokazały, że instalacja nie wpływa także na jakość powietrza w najbliższym otoczeniu obiektu.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz