Śniadanie — podstawa każdego dnia


Niestety wiele osób w dalszym ciągu rezygnuje ze spożywania śniadań, co jest bardzo dużym błędem. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dlatego nic nie powinno być wymówką, ani brak czasu na jego przygotowanie, ani brak apetytu z rana. Jest to pierwszy posiłek po nocnej regeneracji, dlatego jest on tak bardzo ważny. Zawarte w nim składniki odżywcze powinny dostarczyć energię na porządne rozpoczęcie dnia. Zatem, jakie powinno wyglądać śniadanie? Na słodko czy może wytrawne? O czym należy pamiętać przy jego przygotowaniu? To ważne kwestie, które dobrze jest wiedzieć, tak aby w pełni postawić na zdrową i zbilansowaną dietę.

Dlaczego należy jeść śniadanie?

Złota zasada mówi o tym, że śniadanie powinniśmy zjeść do 30 minut po przebudzeniu. Jest to pierwsza, najważniejsza dawka energii dla naszego organizmu, dzięki której może on funkcjonować w ciągu dnia. Po całej nocy w naszym organizmie spada poziom glukozy, jeśli nie zjemy śniadania, to od rana będziemy senni oraz pozbawieni energii. Dodatkowo śniadanie wzmacnia odporność i pomaga w walce z wirusami. Najlepsza ochrona przed przeziębieniem to właśnie spożywanie porządnego śniadania każdego dnia. Człowiek, kiedy jest zaspokojony, ma poczucie sytości szybciej może uchronić się właśnie przed szkodliwymi wirusami. Dobra wiadomość jest również dla wszystkich, którzy chcą zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. Śniadania skutecznie zadba o naszą figurę. Dzięki temu, że zjemy pożywny posiłek, który zaspokoi nasze potrzeby na kilka godzin, unikniemy podjadania przekąsek, pomiędzy posiłkami. Dlatego absolutnie nie powinniśmy mieć żadnych wymówek na to, aby nie spożywać śniadania. Jeśli nie mamy czasu na ich przyrządzenie, to z powodzeniem można to zrobić dzień wcześniej lub skorzystać z usług firmy, które dostarczają catering dietetyczny https://dietly.pl/. Codzienna porcja świeżego, dobrze zbilansowanego śniadania będzie czekała na nas każdego dnia.

Konsekwencje opuszczania śniadań

Jeśli nie dostarczymy do organizmu porządnej dawki energii po nocy, to możemy mieć pewność, że od samego rana zabraknie nam siły na porządne rozpoczęcie dnia. Nasz organizm będzie zmęczony, zabraknie nam koncentracji. Badania pokazują, że osoby, które pracują i nie jedzą pożywnych śniadań, mają gorsze wyniki w pracy i częściej dopadają ich różne choroby, a dodatkowo mają od samego rana znacznie gorszy nastrój i humor. Kolejna, niezwykle ważna konsekwencja niejedzenia śniadania, to spowolniona reakcja mózgu. Bez energii, nasz mózg potrzebuje znacznie więcej czasu na przyswojenie nowych bodźców. Również możemy doprowadzić do zaburzenia w rytmie odżywiania, a także do spowolnienia naszego metabolizmu. Rano, bez dostarczonej dawki metabolizmu, nasz organizm przechodzi w tryb przetrwania. Nie zużywa on dostarczanych kalorii, a wręcz odwrotnie – magazynuje je, co powoduje odkładanie tkanki tłuszczowej. Często zamiast śniadania, sięgamy po kawę, którą pijemy na pusty żołądek. Kawa absolutnie nie zastąpi pożywnego posiłku, a niejedzenie śniadań niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia organizmu oraz jego psychiki.

Jakie śniadanie najlepiej wybrać?

Rozpoczynając dzień, powinniśmy spożyć śniadanie, które będzie stanowiło 25-30% całej energii, która przeznaczona jest na cały dzień. Przykładowo, jeśli dziennie spożywamy 2000 kcal, to samo śniadanie powinno zawierać około 500-600 kcal. Jednak nie same kalorie są najważniejsze, a jego sytość. Warto zadbać o to, aby śniadanie składało się z pełnoziarnistych produktów, na przykład chleba razowego czy płatków owsianych, żytnich, otrębów lub musli. Wszystko w zależności od tego, czy preferujemy śniadania na słodko, czy też wytrawne. Dodatkowo wymienione wyżej produkty są źródłem błonnika, który zapewnia sytość na dłuższy czas i stopniowo uwalnia energii do organizmu. Fajnie, jeśli śniadanie skomponujemy z nabiałem, jak twaróg, ser żółty czy jogurt. Zdrowymi dodatkami do śniadań są także pestki, na przykład słonecznika lub siemię lniane, a także orzechy czy pestki dyni.

Dodaj komentarz