Setna rocznica Powstania Wielkopolskiego


Dokładnie o godz. 16.40 zawyją też syreny w mieście i rozdzwonią się dzwony w poznańskich kościołach. W tym samym momencie rozpoczną się najważniejsze tego dnia uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, organizowane przez samorząd województwa. W imieniu mieszkańców Poznania kwiaty pod pomnikiem złoży Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.
Zapal znicz na grobie powstańca
Aby każdy mógł uczcić pamięć powstańców, miasto przygotowało internetową wyszukiwarkę miejsc ich pochówku. Każdy, kto chce dowiedzieć się, gdzie leżą uczestnicy Powstania Wielkopolskiego, może wejść na stronę: http://www.poznan.pl/mim/necropolis/ i zaznaczyć opcję „Weteran Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” (na dole strony internetowej). Wyszukiwanie można ograniczyć do jednego lub kilku cmentarzy, można też w ten sposób przeszukać wszystkie poznańskie nekropolie.
Obecnie spis zawiera blisko 3,4 tys. nazwisk powstańców, którzy spoczywają na poznańskich cmentarzach. Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania nadal jednak ustala miejsca pochówku weteranów, korzystając zarówno z informacji od mieszkańców, jak i z danych zawartych w źródłach archiwalnych. Każdy może w tym pomóc i zgłosić miejsce pochówku uczestnika Powstania Wielkopolskiego lub zgłosić uwagi do już istniejącego spisu, wysyłając mail na adres: kl@um.poznan.pl lub rafal_ratajczak@um.poznan.pl.
Obóz powstańczy i koncerty
O godz. 14 na placu Wolności stanie obóz powstańczy. Centralnym miejscem wydarzeń będzie namiot sferyczny o powierzchni 75m2. Każdy będzie mógł zrobić w nim pamiątkowe zdjęcia albo fotografię stylizowaną na archiwalne zdjęcie z czasów Powstania Wielkopolskiego. Działać będzie Poczta Powstańcza. Rekonstruktorzy w dioramie poczty sprzed stu lat dystrybuować będą pocztówki, które po uzupełnieniu danych adresowych będzie można wrzucić do skrzynki. Wszystkie pocztówki zostaną wysłane do adresatów. Na placu staną też podświetlone figury trzech bohaterów Powstania – Stanisława Taczaka, Józefa Dowbora – Muśnickiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Ustawione zostaną też dioramy, a każdy odwiedzający będzie mógł otrzymać pamiątkową legitymację powstańczą. Przez cały czas na dużym ekranie prezentowane będą informacje oraz materiały związane z obchodami 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Tradycyjnie już będzie można spotkać przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych i zjeść ciepłą grochówkę. Jeśli pogoda pozwoli, między godz. 14 a 14.30 nad centrum miasta przelecą dwa samoloty Fokker – zrekonstruowane przez Politechnikę Poznańską we współpracy z samorządem województwa. To przykłady maszyn, które powstańcy sto lat temu zdobyli na Ławicy.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz