Separatory drogowe — jak wpływają na bezpieczeństwo drogowe?


Separatory ruchu drogowego to jedne z wielu urządzeń BRD, czyli Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zazwyczaj zadaniem separatorów ruchu drogowego jest poprawa organizacji ruchu, a co za tym idzie — poprawa bezpieczeństwa kierowców, jak i ich pasażerów, którzy przemierzają konkretne odcinki drogowe.

Separatory drogowe

Separatory niesamowicie często wykorzystywane są do rozdzielania pasów ruchu oraz do wyznaczania ich kierowcom. Niekiedy przydają się również w sytuacji, kiedy niezbędne jest zabezpieczenie powierzchni wyłączonych z ruchu. Sprawdź, czym charakteryzują się separatory ruchu drogowego i do czego mogą jeszcze służyć?

Separatory ruchu — z czego są wykonane i jak wyglądają?

Separator to urządzenie BRD, które musi charakteryzować się rewelacyjną widocznością, jak i wytrzymałością. Dlatego też produkty te malowane są specjalnymi farbami, zazwyczaj na intensywne, dobrze widoczne kolory. Bardzo często na drogach montowane są separatory w dwóch kontrastowych kolorach, przez co trudno jest je przeoczyć.

Punktowe separatory ruchu drogowego powinny być wykonane z jakościowych, wytrzymałych materiałów. W ten sposób uzyskane zostaną akcesoria odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak i na warunki atmosferyczne, które nieustannie się zmieniają. Farby także są najwyższej jakości, dzięki czemu nie blakną pod wpływem słońca i deszczu.

W ostatnim czasie zwraca się baczną uwagę na to, by separatory jednocześnie chroniły, a z drugiej strony nie uszkadzały zbytnio karoserii samochodów w czasie zderzenia. Nic więc dziwnego, że prym wiodą separatory produkowane z tworzyw sztucznych, czego doskonałym przykładem jest polietylen.

Jak działają separatory ruchu drogowego?

Nieodłącznym elementem utrzymania bezpieczeństwa w ruchu drogowym okazuje się być separator. Zasada działania tych elementów jest prosta. Separator generuje barierę fizyczną pomiędzy pasami ruchu. To wpływa na znaczną poprawę ruchu, jak i na zmniejszenie liczby bezpośrednich kolizji oraz uderzeń frontowych, maksymalnie niebezpiecznych.

Separatory ruchu służą także do kierowania ruchem drogowym. Tym samym znacznie zmniejszają ryzyko niebezpiecznych zdarzeń mających miejsce na drodze. Wykorzystując separatory zgodnie z przepisami, można ograniczyć prędkość pojazdów poruszających się po ulicy, ale też zapobiec niebezpiecznym manewrom, jak i znacznie poprawić widoczność.

Czy separatory ruchu ograniczają liczbę wypadków?

Dane i statystyki publikowane przez rozmaite agencje zajmujące się bezpieczeństwem zgodnie potwierdzają, że na tych drogach, gdzie zastosowano separatory ruchu liczba wypadków uległa znacznemu zmniejszeniu. Jak się okazuje dokładne wyizolowanie strumienie ruchu realnie, minimalizują ryzyko zderzeń czołowych, a przy okazji wpłyną pozytywnie na chaos, który bardzo często powodowany był nieprzewidzianymi skrętami czy niepotrzebną zmianą pasa ruchu.

Rodzaje separatorów na rynku

Separatory ruchu drogowego na rynku są bardzo zróżnicowane. Kluczowe jest ich odpowiednie zastosowanie w konkretnych sytuacjach i miejscach. Warto uwagę zwrócić na separatory betonowe. Wykorzystuje się je zazwyczaj na drogach ekspresowych czy autostradach. Są wytrzymałe na wysokie obciążenia, doskonale chronią pasy przed kolizjami czołowymi. Mogą pochwalić się także dobrymi właściwościami odbiciowymi. Pomaga to utrzymać pojazd na odpowiednim torze jazdy.

Inne separatory drogowe to także wysepki czy słupki drogowe. Są powszechnie stosowane na terenach zabudowanych czy na skrzyżowaniach. Dzięki separatorom dochodzi do wyraźnego i konkretnego zaznaczenia, gdzie przebiegają kierunki ruchu i jak wydzielone są strefy wolne od ruchu. W ten sposób maksymalnie zwiększa się bezpieczeństwo na drodze. 

Jak widać, separatory ruchu powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie realnie zwiększą bezpieczeństwo kierowców, pasażerów, a także rowerzystów, motocyklistów i pieszych. Doskonale wyznaczają ciągi piesze, rowerowe, a także nie pozwalają na wjechanie tam, gdzie samochód mógłby spowodować ogromne straty zdrowotne.

Dodaj komentarz