Sensacyjne odkrycia archeologiczne na Ostrowie Tumskim w Poznaniu


Za czasów Mieszka I

W zgodnej opinii archeologów wielkim sukcesem był fakt, że podczas badań udało się dotrzeć do konstrukcji drewnianych wału. To umożliwiło pobranie próbek w celu wykonania analiz dendrochronologicznych. Dzięki nim otrzymano szczegółowe daty związane
z procesem budowy wczesnośredniowiecznego grodu. – Materiał badawczy dla dendrochronologa był cudowny. Wszystkie próbki drewna udało się wydatować, co jest niezwykłym osiągnięciem. Znaleźliśmy drewno dębowe. Wyszły co najmniej 3 fazy rozwoju tego wału, najstarsze drewno to lata 968 – 970. W tym czasie powstała najstarsza część wału. Następnie rok 980 – kolejne skrzynie, a później pojawia się następna warstwa – rok 986. I jest jeszcze jedna próbka z pala, będącego obok skrzyni i wyszła data 1000. – wskazuje Prof. dr hab. Tomasza Ważny, z pracowni badań dendrochronologicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego.
Prace archeologiczne już zakończono. Na ostateczne wyniki badań trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. Kontynuowana jest też budowa inwestycji. Jak zapewnia deweloper Dom – Eko, ślad po odkryciach będzie należycie wyeksponowany – W kręgosłupie naszych wartości mamy między innymi ekologię, odpowiedzialność, rozwój i szacunek. Ten szacunek realizujemy również poprzez poszanowanie historii. Chcemy zachować jej element dla przyszłych pokoleń, aby każda osoba, która przyjdzie na inwestycję Tumsky Residence, miała świadomość miejsca, w jakim się znajduje – mówi Agnieszka Banaszak, prezes zarządu spółki Dom – Eko. Deweloper planuje we foyer budynku umieścić wydruk przekroju wału z czasów wczesnych Piastów, a w odpowiedniej gablocie przygotować rekonstrukcję bel dębowych, które odkryto podczas badań. Dodatkowo, dla podkreślenia rangi miejsca oraz odkryć w częściach wspólnych budynku, pojawią się zdjęcia nawiązujące do badańi historii miejsca. – Jestem dumna, że ścisła współpraca wszystkich stron, a przecież tych zaangażowanych osób było około 50, pozwoliła sprawnie przeprowadzić badania. Szczególne podziękowania należą się profesorom, ekspertom, archeologom, pracownikom Dom-Eko, współpracownikom, jak i pracownikom z ramienia Miejskiego Konserwatora Zabytków – podsumowuje Agnieszka Banaszak.

Poniżej zdjęcia z dzisiejszej konferencji prasowej i link do prezentowanego filmu:
Zdjęcia Hieronim Dymalski

 

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

1 komentarz

  1. Szczyrz pisze:

    Co za idiotyzm bududować jakieś paskudztwa w takim historycznym miejscu

Dodaj komentarz