Wał obronny o grubości 40 metrów u podstawy i wysokości nawet 12 metrów odkryto podczas prac archeologicznych przy ulicy Zagórze na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Okazało się również, że południowa część kompleksu grodowego jest większa niż do tej pory sądzono. Takie odkrycia z czasów Mieszka I potwierdzają szczególną rangę grodu w państwie Piastów. Jednocześnie to pierwszy tak olbrzymi fragment tysiącletniego wału obronnego odnaleziony w Polsce.
Konstrukcje kamienne wału.
Ostrów Tumski jest obecnie jedyną wyspą na rzece Warta w granicach administracyjnych Poznania. We wczesnym średniowieczu topografia rzeki była zupełnie inna, a teren ten posiadał naturalne walory obronne. Tym samym powstanie grodu w tym właśnie miejscu nie było przypadkowe. Około tysiąc lat później na terenie Ostrowa Tumskiego, a dokładnie przy ulicy Zagórze deweloper Dom – Eko rozpoczął realizację inwestycji Tumsky Residence. Zanim jednak ruszyła budowa projektu, inwestor przedłożył wniosek o prowadzenie prac archeologicznych, a do dokumentacji został dołączony program badań archeologicznych, który zaakceptował Miejski Konserwator Zabytków.
– Inwestycja była planowana do głębokości 4 m, natomiast najciekawsze warstwy archeologiczne zalegały 2 m niżej. Dla dzisiejszego Poznania bardzo istotne było, żeby zagłębić się poniżej poziomu potrzebnego do realizacji projektu mieszkaniowego. Uzyskaliśmy kompromis, który pozwolił nam na wykonanie wykopu sondażowego do tzw. „calca”, co pozwoliło uchwycić nieruszone konstrukcje drewniane. Należy pochwalić prace między Dom-Eko, a służbami konserwatorskimi. Mimo że inwestor nie miał obowiązku, pozwolił osiągnąć właściwe cele naukowe – mówi Bogdan Walkiewicz, kustosz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Co za idiotyzm bududować jakieś paskudztwa w takim historycznym miejscu