Senat UAM za polityką antydyskryminacyjną na uczelni


W trakcie wewnętrznych konsultacji poprzez specjalny formularz zgłoszono około 80 uwag. Wiele wniosków i postulatów zostało uwzględnionych i znalazły się w przyjętym dziś projekcie.

W rozdziale Strategia rozszerzono katalog społeczności, wobec których UAM wspierać będzie interesariuszy zewnętrznych w zakresie promowania wiedzy o różnorodności etnicznej kulturowej, religijnej i poszanowania ich praw.

Zniesiono możliwość anonimowego zgłaszania informacji o praktykach dyskryminacyjnych. O takich działaniach Rzecznika Praw i Wolności Akademickich może – za zgodą osoby pokrzywdzonej – informować również osoba trzecia także spoza wspólnoty akademickiej.

Doprecyzowano definicję molestowania związanego z umyślnym i uporczywym – jak stwierdzono -używaniu niewłaściwego imienia lub zaimka w odniesieniu do osoby transpłciowej, lub odwoływania się do jej tożsamości płciowej. Uszczegółowiono także, że dotyczy to przypadków, gdy dane osoby transpłciowej zostały skorygowane w systemach informatycznych UAM.

W dokumencie zapisano także, że planowane upowszechnienia wiedzy w zakresie przestrzegania zasad równego traktowania, w szczególności w formie spotkań lub szkoleń kierowanych do społeczności akademickiej dotyczy zagadnień dyskryminacji, molestowania, mobbingu w świetle obowiązujących przepisów prawnych.

„Polityka równościowa i antydyskryminacyjna” zacznie obowiązywać od 1 października 2022 roku.

Po zakończeniu Senatu, rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska spotkała się z przedstawicielami mediów.

Fot. Przemysław Stanula

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz