Seksizm zarobkowy w sporcie


Według Business Insider luka płacowa w Unii Europejskiej w ubiegłym roku wyniosła 14,1% na niekorzyść kobiet. Różnice w zarobkach między kobietami a mężczyznami na całym świecie są zwykle większe, a dysproporcja zmienia się również w zależności od badanej branży. Jedne z największych różnic zdecydowanie przypadają profesjonalnym sportowcom.

Piłka nożna – ikona nierówności

Piłka nożna – sport, który wręcz jest prawdziwą ikoną nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn. Choć przez ostatnie lata piłkarki w walce o swoje prawa słusznie wywalczyły wyższe płace, to dalej  dysproporcja jest niesamowita. Według „El Mundo” zarobki Leo Messiego w latach 2017-2021, wyniosły 555mln euro. Jest to ponad 138mln euro rocznie. Tymczasem Alexia Putellas – zdobywczyni kobiecej złotej piłki w 2021 roku – zarobiła w swoim najlepszym sezonie… niecałe 290tys. euro*. Oznacza to, że Argentyńczyk zarabia ponad 475 razy więcej rocznie od Hiszpanki.

Historia podciętych skrzydeł

Wielu obrońców nierówności dochodów w sporcie argumentuje to zjawisko w prosty sposób – nie ma oglądalności, to nie ma zarobku. Fakt, frekwencja kibiców w sporcie kobiet jest zdecydowanie mniejsza niż w sporcie mężczyzn. Jednak nie zawsze tak było!

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz