Sejmik Województwa Wielkopolskiego uczcił 1050. rocznicę Chrztu Polski uroczystą sesją


W Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbyła się XVII Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego wpisująca się w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Radni podjęli przez aklamację uchwałę w sprawie przyjęcia apelu z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski o godne uczczenie tego szczególnego w dziejach Polski wydarzenia.

Sesja rozpoczęła się odśpiewaniem „Bogurodzicy” i hymnu państwowego. Zofia Szalczyk, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego otwierając obrady podkreśliła, że „966 rok to jedna z najważniejszych dat w historii Polski – to data symbol dla naszej Ojczyzny”.

W swoim wystąpieniu Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego powiedział m.in., że „obchody 1050. rocznicy chrztu Polski są okazją do przypomnienia genezy wydarzeń, które zadecydowały o miejscu Polski w Europie i budowie naszej narodowej tożsamości w oparciu o religię chrześcijańską”. Marszałek podkreślił również, że „dla nas Wielkopolan to źródło dumy i ogromne zobowiązanie, aby chronić, pielęgnować i ukazywać liczne ślady początków polskiej państwowości zachowane na naszej ziemi. Bo chcemy, aby Wielkopolska kojarzyła się nie tylko z nowoczesnym, otwartym na świat regionem, ale także miejscem, z którego jesteśmy wszyscy”.

Uczestniczący w Sesji abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański zaznaczył, że „przyjęcie przez władcę Polski Mieszka I chrztu to był najważniejszy moment w historii naszej ojczyzny – przejście od czci stworzenia do czci stwórcy”. Podziękował także, Marszałkowi Markowi Woźniakowi za osobiste zaangażowanie w uroczystości jubileuszowe 1050 – lecia Chrztu Polski.

W uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego udział wzięli parlamentarzyści z Wielkopolski, marszałkowie i przewodniczący sejmików województw RP, samorządowcy z gmin i powiatów Wielkopolski, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele środowisk naukowych, artystycznych i gospodarczych. Prof. dr hab. Hanna Maria Kóčka-Krenz wygłosiła okolicznościowy wykład pt. „Znaczenie Wielkopolski w dziejach Państwa Polskiego”, w którym dokonała analizy skutków przyjęcia chrześcijaństwa przez naszego pierwszego władcę i wkładu Wielkopolan w późniejsze dzieje Polski. „Ponad tysiąc lat temu powstał fundament pod społeczną, polityczną, gospodarczą i kulturową aktywność Wielkopolski”- mówiła profesor Kóčka-Krenz.

Uroczystość uświetnił koncert, podczas którego usłyszeliśmy: Agnus Dei z „Polskiego Requiem” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu  chóru a cappella pod dyrekcją Mariusza Otto, „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki – M. Mych Nowicka (sopran), O. Skrok – fortepian, deklamację fragmentów „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II w wykonaniu L. Wojtaszaka. Poloneza As – dur Fryderyka Chopina zagrał Jacek Kortus. Wystąpili także uczniowie Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza. Na koniec wybrzmiały fragmenty Oratorium „Quo vadis?” Feliksa Nowowiejskiego.

foyer Teatru Wielkiego zaprezentowana została przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wystawa pt. „966: U źródeł Polski” – wystawa mobilna z elementami multimedialnymi, przedstawiająca przyczyny, przebieg i znacznie chrystianizacji ziem polskich rozpoczętej w roku 966 chrztem księcia Mieszka.

Przypomnijmy, że z inicjatywy Marszałka Marka Woźniaka, 21 grudnia 2015 roku Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął przez aklamację stanowisko w sprawie ogłoszenia roku 2016 w Wielkopolsce Rokiem 1050. rocznicy Chrztu Polski, przygotowane przez prof. Andrzej Wyrwę, dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Dodaj komentarz