Samorządowcy o energii i dystrybucji węgla


W trakcie trwających niewiele ponad 24 godziny konsultacji strona samorządowa zgłosiła do obydwu projektów około 100 uwag, wniosków i poprawek.

– Jesteśmy po konsultacjach, podczas których doszliśmy do pewnych uzgodnień, jeśli chodzi o politykę energetyczną – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Nasze wnioski w znacznej części odnaleźliśmy w projekcie ustawy. Walczyliśmy o trzy istotne kwestie. Pierwszą z nich była jak najniższa cena energii – na razie rząd zaproponował nam cenę netto, co oznacza, że jeśli w przyszłym roku nie będzie zerowej stawki VAT, to zapłacimy więcej. Mamy jednak nadzieję na porozumienie się w tej kwestii. Druga sprawa to rozszerzenie zakresu korzystania z preferencyjnych cen na cały sektor samorządowcy czy komunalny – czyli na te zadania, jakie świadczymy dla mieszkańców. To ważne, bo nie chcemy na nich przenosić kosztów energii. Trzecią kwestią, która rząd pozytywnie rozstrzygnął, jest to, by cały zakres naszej działalności mógł być objęty ulgami. Mamy nadzieję na ciąg dalszy dialogu.

Praca samorządowców na tym się nie zakończyła. Zarówno projekt ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, jak i projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku nadal są i będą przedmiotem analizy samorządowych ekspertów aż do zakończenia procesu legislacyjnego.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz