Samorząd Równych Szans 2012 – nagrody dla Poznania


Podwójnie uhonorowano Poznań podczas uroczystej gali w Karpaczu – statuetką laureata „Samorządu Równych Szans 2012” oraz nagrodą specjalną za projekt „Emocje dla wszystkich – przygotowanie Miasta Poznania do EURO 2012” w dziedzinie Dostępny Sport. Nagrody przyznawane są w konkursie za najlepsze praktyki samorządów w zakresie działań na rzecz osób niepełnosprawnych.


Tylko dwa miasta spośród organizatorów turnieju UEFA EURO 2012 otrzymały nagrodę. Spośród 125 samorządów zgłoszonych do konkursu Kapituła Nagrody wybrała 15 zwycięzców i przyznała 25 wyróżnień. Poznań uhonorowany został podwójnie. Uroczysta gala, podczas której wręczono statuetkę i nagrodę oraz dwudniowe warsztaty poświęcone tematyce związanej z osobami niepełnosprawnymi odbyły się w Karpaczu. W trakcie warsztatów, laureaci mieli okazję zaprezentować innym miastom nagrodzone projekty.

– Taka możliwość wymiany doświadczeń ma dużą wartość, jest inspirująca. Istotnym jest, że przy okazji takich wydarzeń, jak organizacja EURO, pojawia się możliwość pozyskania dodatkowych środków i sfinansowania pomysłów, które dotychczas nie miały szans na wdrożenie – mówi Michał Prymas, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. EURO 2012. Cieszy nas, że działania zostały docenione przez ludzi, którzy na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnymi i znają ich potrzeby.

Statuetka przyznana została Poznaniowi za zrealizowanie szeregu działań skierowanych dla osób niepełnosprawnych, w tym w szczególności:
1. Dostosowanie Stadionu Miejskiego do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności
2. Makietę Stadionu Miejskiego dla osób niewidzących
3. Dostosowanie Strefy Kibica do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności
4. Szkolenie wolontariuszy
5. Przeszkolenie pracowników Urzędu Miasta Poznania i miejskich jednostek organizacyjnych
6. Dostosowanie miejskich stron internetowych do potrzeb osób niesłyszących

– Nagroda specjalna za projekt „Emocje dla wszystkich – przygotowania Miasta Poznania do EURO 2012” to docenienie wkładu i zaangażowania miasta, zarówno w zakresie dedykowanej osobom niepełnosprawnym infrastruktury, jak i atmosfery podczas turnieju.
Podczas przygotowań do EURO pracowaliśmy nad tym, by zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, komfortowy transport, czy atrakcyjną strefę kibica. Szalenie istotnym w tym wszystkim było, by osoby niepełnosprawne w pełni mogły poczuć się uczestnikami całego wydarzenia. Do tego potrzebowaliśmy zarówno infrastruktury, ale i zwykłych serdecznych ludzkich odruchów – mówi Michał Prymas – Dziś największą wartością jest to, że zarówno infrastruktura, jak i dobre praktyki w nas samych pozostaną w Poznaniu długo po turnieju – dodaje.

– Inwestycja w zasoby ludzkie, a także w zasoby i kanały informacyjne będzie nieoceniona w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi i ważna w promocji miasta – dodaje Dorota Potejko, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych.

Powstała w związku z EURO 2012 infrastruktura techniczna, tabor komunikacyjny zwiększony o niskopodłogowe autobusy i tramwaje dostępne dla osób z niepełnosprawnością będą wykorzystywana przy okazji innych wydarzeń masowych miejskich i ogólnopolskich, przede wszystkim jednak, w naszym codziennym życiu.

Konkurs „Samorząd Równych Szans” realizowany jest przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego. Odbywa się pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Państwowej Komisji Wyborczej oraz Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i jest adresowany do wszystkich samorządów, które realizują bądź zrealizowały ciekawy projekt zwiększający udział osób niepełnosprawnych w życiu lokalnej społeczności.
Stadion Miejski w Poznaniu posiada największą liczbę miejsc dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności: ponad 200 miejsc, Stadion Narodowy w Warszawie ponad 100.

Podczas meczów EURO 2012, kibice z niepełnosprawnością, mogli skorzystać z udogodnień takich, jak windy z poręczami dostosowanymi do osób poruszających się na wózkach, rampy dla wózków, miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich przy płycie boiska i na trybunach z uwzględnieniem miejsc dla opiekunów. Na stadionie znajdują się pomieszczenia sanitarne w pełni dostosowane do wymagań osób niepełnosprawnych: odpowiednia przestrzeń manewrowa wyposażona w sprzęt dostosowany do osób niepełnosprawnych, a także ułatwienia w orientacji przestrzennej: duże znaki z numerami sektorów, kondygnacji, oznaczeniami punktów pierwszej pomocy. Zarówno dostęp do kas biletowych, jak i przestrzeń gastronomiczna oraz parkingi zostały zaprojektowane w taki sposób, by osoby z dysfunkcją mogły skorzystać z infrastruktury w jak najbardziej komfortowy sposób.

W trakcie turnieju kibicom niepełnosprawnym zapewniono również wiele udogodnień w Strefie Kibica. Powstała trybuna o pow. 185 m2 przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo i ich opiekunów z podjazdem dla osób poruszających się na wózkach i o kulach. Do potrzeb osób niepełnosprawnych powstał dostosowany punkt gastronomiczny znajdujący się tuż obok trybuny dla osób niepełnosprawnych, jednocześnie zapewniono swobodny dostęp do wszystkich innych punktów gastronomicznych. W pobliżu Strefy Kibica dostępne były miejsca postojowe dla taksówek i pojazdów specjalistycznych do transportu osób niepełnosprawnych oraz parking dla niepełnosprawnych kierowców. Właściciele psów – przewodników, mieli zapewnione nie tylko jednorazowe rękawiczki i woreczki na nieczystości, ale także miski z wodą dla swoich psów.

Celem szkolenia pracowników UMP i miejskich jednostek organizacyjnych z zakresu obsługi niepełnosprawnych interesantów w tym gości EURO 2012 było kształtowanie pozytywnej postawy i motywowanie pracowników do przełamywania barier w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi, wynikającymi z niewiedzy. Przeprowadzono 27 szkoleń w trakcie których zrealizowano 176 godzin szkoleniowych. W efekcie tych działań poszerzone zostały kompetencje pracowników, nastąpił wzrost wiedzy o komunikacji i sposobach pomagania osobom niepełnosprawnym, a tym samym poprawa jakości obsługi.

Celem szkoleń dla wolontariuszy EURO 2012 było przygotowanie do przyjaznej i kompetentnej pomocy osobom niepełnosprawnym. Wolontariusze nabyli wiedzę z zakresu psychologii o specyfice potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Pracowali nad metodami komunikacji z osobami niewidzącymi, niesłyszącymi, osobami na wózkach, osobami z niepełnosprawnością intelektualną, czy zasadami savoir –vivru wobec osób z niepełnosprawnością.

Dla kibiców niesłyszących przygotowano na miejskiej stronie internetowej udogodnienia w postaci filmów w języku migowym. Dzięki temu niesłyszący mogą łatwiej i szybciej dotrzeć do ważnych dla nich informacji. Tłumaczenie na język migowy obejmuje zarówno zasady korzystania z portalu, a w czasie turnieju przybliżało podstawowe informacje o stadionie, Strefie Kibica, o noclegach, ofercie turystycznej czy zasadach korzystania z komunikacji miejskiej. Strona internetowa spełnia standard W3C. Dodatkowo na miejskich stronach internetowych znajdują się piktogramy informujące o stopniu dostępności obiektów sportowych, instytucji kultury, hoteli, restauracji. Poznańskie strony o turnieju jako jedyne spośród Miast – Gospodarzy posiadały wersję adresowaną dla osób niesłyszących.

Rzeźba-makieta Stadionu Miejskiego w Poznaniu jest symbolem przyjazności i dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki niej, osoby niewidome za pomocą dotyku, mogą dowiedzieć się więcej na temat konstrukcji i kształtu jednej z najważniejszych inwestycji na UEFA EURO 2012TM. Autorami są poznański artysta rzeźbiarz Roman Kosmala oraz tyflopedagog Dagmara Szymkowiak. Makieta znajduje się przy IV trybunie i stanowi punkt spotkań wycieczek po stadionie. Na podobne rzeźby stadionów zdecydowały się niedawno także Gdańsk i Warszawa. Makieta wykonana jest z brązu z uwagi na jego szlachetność i trwałość materiału. Znajdują się na niej informacje o stadionie napisane w alfabecie Braille’a.

Dodaj komentarz