Wyjątkowy samolot w Poznaniu (FILM)


Lista samolotów z sojuszu, które będzie można zobaczyć podczas Poznań Air Show przedstawia się następująco: Aircraft, Saab JAS39 Gripen, Eurofighter Typhoon, F-16, Saab JAS39 Gripen, Yak-3u R2000, MiG-15UTI, SE-5a, Sopwith 1½ Strutter, Fokker Dr.I, Sopwith FJ Camel, Morane 185 – Replika, Fokker Dr.I, Fokker E-III, Zlin 50 LS, Zlin 50 LS, Zlin 50 LX, Extra 330LC, MDM-1 „Fox”, Tercel RST, Xenon 2RST, MiG-29 , Yak-3UPW, CAC13 Boomerang, Aero AT3, An-2, PZL TS-11 Iskra, Supermarine Spitfire XVIE, Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, Panavia Tornado, Puma Mk2, Mi24, Carbon Cub, Agusta Bell AB-212, Saab105ÖE, F-18 Hornet, SA 342M Gazelle, Westland Puma HC.Mk2, Merlin Mk-2, F16, E-3A Sentry, Eurofighter Typhoon oraz wyjątkowy samolot wczesnego ostrzegania i kierowania AWACS, który podczas Poznań Air Show będzie otwarty dla zwiedzających.

NATO Tiger Meet w liczbach:

  • 70 samolotów
  • 10 śmigłowców
  • samolot wczesnego ostrzegania i kierowania AWACS.

Wszystkie szczegóły można znaleźć na www.poznanairshow.pl

Historia NATO Tiger MEET

Początkiem szkoleń NATO Tiger Meet  było założenie przez dwie eskadry lotnicze (USAF
i RAF) Tiger Squadron Association. W 1960 roku oficjalnie, za sprawą francuskiego Ministra Obrony Pierre’a Messmera utworzono NATO Tiger Meet, którego głównym celem była poprawa relacji między poszczególnymi eskadrami w ramach NATO.

Eskadry połączył tygrysi motyw przewodni, który był elementem dekoracyjnym samolotów. Niesie on jednak za sobą symbolikę ważną dla wszystkich członków eskadr. Tygrys jest symbolem mocy, energii, dzikości, a jednocześnie ochrony, a ponieważ doskonale widzi nocą, utożsamia się go także jako przynoszącego wewnętrzne światło. Jest reprezentantem siły, szybkości i zdolności myśliwskich.  Motyw ten przyjął się tak dobrze, że jego elementy można zobaczyć nie tylko na samolotach, ale również na kombinezonach, kaskach, bandanach, a nawet okularach pilotów .

Cele szkoleń rozwinięto i sformułowano podczas drugiego Tiger Meet w 1962 roku i są one aktualne do dziś:

  • poprawa solidarności między członkami NATO;
  • stworzenie i utrzymanie relacji koleżeństwa pomiędzy członkami uczestniczącymi;
  • wymiana doświadczeń i współpraca zgodna z wojskowymi celami NATO.

Tiger Meets przekształciły się w szkolenia wojskowe na najwyższym poziomie, podczas których uczestnicy latają w połączonych misjach, które obejmują całe spektrum operacji wojskowych. Oprócz niskiego latania, nacisk kładziony jest na tankowanie powietrze-powietrze oraz walkę powietrzną. NATO Tiger Meet to nie tylko test dla sprzętu, ale także pokaz sprawności personelu technicznego i samych pilotów.

Poza formalnymi szkoleniami eskadry kultywują wiele tradycji. Na przykład za każdym razem odbywa się uroczysty obiad, na który piloci przychodzą w galowych mundurach. Najbardziej zaskakującym zwyczajem praktykowanym podczas formal dinner jest jedzenie deseru bez użycia łyżeczek. Sztuka polega na tym by się przy tym nie ubrudzić.

Element rywalizacji jest silnie obecny. Podstawową kategorią, w której rywalizują eskadry jest ilość wylotów, których każdy chce uzbierać jak najwięcej. Organizowane są „Tiger Games”, zawody nawiązujące do lokalnej specyfiki gospodarza spotkania, za każdym razem ich formuła jest inna np. podczas ćwiczeń w Norwegii piloci jeździli na nartorolkach.

Odlotowy weekend na Poznań Air Show. MAMY 16 BILETÓW!

Film Czytelnik Adam @Nasz Głos Poznański, fot. NATO

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz