Salon jak z katalogu. Wskazówki aranżacyjne


Doskonały salon to taki, który spełnia wiele różnych funkcji. Jest strefą, w której wypoczywamy po pracy, jak również miejscem przyjmowania gości. Czasem pełni rolę pokoju, w którym drzemiemy, oglądamy telewizję, a innym razem organizujemy przyjęcia lub plotkujemy ze znajomymi przy kawie. Ze względu na taką dwojaką rolę, czyli reprezentacyjno-relaksacyjną, warto urządzać pokój dzienny, kierując się poniższymi wskazówkami aranżacyjnymi.

Fot. fotolia.com, 201466029 | Autor: arsdigital

Po pierwsze, najważniejszym punktem każdego salonu są odpowiednie meble. Muszą być dobre jakościowo, trwałe i dopasowane do stylu, w którym urządzamy całe pomieszczenie. Przeglądajmy katalogi oraz strony internetowe w poszukiwaniu aranżacji, które są nam najbliższe. Świadomość tego, w jakich pomieszczeniach czujemy się najlepiej, będzie bardzo pomocna. Możemy zdecydować się np. na styl skandynawski, który jest minimalistyczny, uporządkowany i nowoczesny, albo na styl rustykalny, któremu bliżej do tradycji, domowego ciepła, dużej liczby przedmiotów i dodatków. I wedle tych cech aranżacyjnych, czyli wyboru pomiędzy klasyką a nowoczesnością, powinniśmy wybierać meble.

Centralnym punktem salonu jest kanapa. Możemy zdecydować się na zestaw wypoczynkowy z fotelami lub pufami. Jednak przy dość ograniczonej przestrzeni albo w sytuacji, gdy nie ma zbyt wielu domowników, zdecydowanie lepiej sprawdza się nowoczesny narożnik. To opcja modna i praktyczna. Taki rodzaj kanapy zapewnia dużą wygodę. Mogą przebywać jednocześnie dwie osoby w pozycji leżącej lub półleżącej. Poza rodzajem, duże znaczenie przypadku mebli tapicerowanych ma ich jakość. Wówczas zyskujemy gwarancję nie tylko trwałości i długowieczności, ale również oryginalnego wzornictwa. Dlatego najlepiej wybierać ekskluzywne meble, pozwalające na stworzenie pięknej i nietuzinkowej aranżacji. Kanapy i fotele, jako meble intensywnie eksploatowane, wpływające na nasze zdrowie i samopoczucie, powinny być wykonane z wysokiej klasy materiałów.

Kolorystyka i oświetlenie

Do tego wystarczy dobrać pasującą meblościankę, ławę, ewentualnie meble dodatkowe, takie jak komoda czy kredens. Wszystko zależy od posiadanego metrażu, jednak w nowoczesnym podejściu do aranżacji wnętrz, skupiamy się na minimalizmie. Sprawdza się to zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca. Wówczas nie warto wprowadzać do pomieszczenia zbyt dużej liczby mebli. Kolejnym punktem idealnego salonu jest odpowiednia kolorystyka. W przypadku miejsca, w którym odpoczywamy i relaksujemy się po pracy, lepiej celować w barwy, które mają na nas dobry wpływ. Najczęściej wybieranymi kolorami do salonu są kolory subtelne i eleganckie – biel, beż, brąz, kolory natury.

Jeżeli chcemy „zaszaleć”, warto np. pomalować tylko jedną ze ścian na intensywniejszy kolor albo zainwestować w kolorowe obrazy czy plakaty. Dobrym wyjściem jest również wybór kanapy w ciekawej, rzadziej spotykanej barwie, np. w odcieniach niebieskiego lub żółtego. Dużą rolę w pokoju dziennym odgrywa też oświetlenie. Okna powinny wpuszczać możliwie jak najwięcej naturalnego światła. Do tego należy zamontować interesującą lampę sufitową dopasowaną do stylu wnętrza. Pamiętajmy jednak, że żaden salon nie obejdzie się bez oświetlenia dodatkowego, czyli lampy stojącej, plafonów, wpuszczanych lamp LED, lub wiszących, umieszczonych tuż przy kanapie. W ten sposób uzyskamy komfortową i elegancką strefę relaksu, służącą zarówno do czytania, oglądania telewizji, jak i do stworzenia przyjemnego klimatu w trakcie towarzyskich spotkań.

Dodaj komentarz