Sala Ziemi na finiszu (Galeria)


Międzynarodowe Targi Poznańskie to przykład poznańskiej gospodarności. Wtedy, gdy wszyscy narzekają na kryzys, na uwarunkowania polityczne, na pogodę i wiele innych czynników, Targi oglądając każdą złotówkę z dwóch stron, jak mawia Andrzej Byrt, prezes zarządu MTP, inwestują dokonując wielkich rzeczy, w pełnym tego słowa znaczeniu. Zmodernizowane Centrum Kongresowe z Salą Ziemi najnowocześniejszą i największą w Polsce jest najlepszym tego dowodem. To jednak nie wszystko. Jesienne słoty nie będą straszne zwiedzającym, bowiem wybudowane kolejne łączniki między halami, pozwalają na przejście między nimi suchą stopą. A i to nie wszystko, prezes Byrt zapowiada kolejne modernizacje budynków targowych.

Kiedy byliśmy pod koniec czerwca na Targach obserwując montaż ostatniego 48 metrowego przęsła na hali nr 15 gdzie jest Centrum Kongresowe, a sala usiana była rzędem rusztowań trudno było uwierzyć, mimo zapewnień, że tak szybko uda się zamknąć inwestycję. A tu nie tylko udało się ją zamknąć, ale Sala Ziemi przeszła już swój pierwszy tekst przyjmując na obrady Kongres Kardiologów. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 15 grudnia z koncertem jednej z największych gwiazd muzyki soul, jakiej prezes Byrt jeszcze nie chciał ujawnić.

Modernizacja Centrum Konferencyjno-Kongresowego MTP dobiega końca. Jeszcze od poniedziałku wchodzą ekipy by dokończyć ostatnie prace dające pełen blask obiektowi. Trzykondygnacyjny budynek ma ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych i 38 sal konferencyjnych, a jego największym atutem jest sala widowisko-koncertowa dla blisko 2 tysięcy osób.

– Centrum kongresowe funkcjonuje na MTP od lat dziewięćdziesiątych. Jego budynek wymagał jednak modernizacji i dostosowania do potrzeb nowoczesnych, międzynarodowych imprez konferencyjnych – mówi prezes MTP Andrzej Byrt. – Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy, w wyniku którego zmodernizowano poziomy 0 i 1, obejmował budowę części recepcyjnej, przestrzeni VIP oraz powierzchni konferencyjnych, które dzięki systemowi przesuwanych ścian, można modyfikować, budując od jednej sali zajmującej nieomal całe piętro obiektu, aż do siedmiu mniejszych.

– Zainicjowana na początku 2012 roku przebudowa najwyższe kondygnacji obiektu była o wiele bardziej skomplikowana, wymagała bowiem podwyższenia budynku o blisko 4 metry – mówi Dariusz Wietrzyński, dyrektor poznańskiego oddziału Hochtief Polska.    – Było to o tyle trudne, że prace prowadzono w obiekcie, który na niższych kondygnacjach wciąż funkcjonował pełniąc swoje zadania. Musieliśmy więc zabezpieczyć tak stropy i je odwodnić, by nie zalały niższych pięter. Cieszę się bardzo, że udało nam się wygrać przetarg i prowadzić kolejną inwestycję na MTP. A nie jest to łatwe, bo pan prezes Byrt, powiem szczerze ogląda złotówkę… z trzech stron przed wydaniem, ale dzięki temu jest znakomitym partnerem biznesowym.

Dzisiaj sala widowiskowa na ostatniej kondygnacji ma 11 metrów wysokości i podobnie, jak na najniższych kondygnacjach obiektu może być dzielona na dwie części, a tym samym wykorzystywana na potrzebę organizacji dwóch odrębnych wydarzeń w tym samym czasie. Co więcej sala może stać się także amfiteatrem z widownią z czterech stron sali z centralnie usytuowaną salą – Na koncerty, a może na walkę braci Kliczko, chociaż chyba bracia nie podejmą się rodzinnego pojedynku – żartował prezes Byrt.

Sale robią olbrzymie wrażenie, ale swoją pustką przybija foyer. Olbrzymia przestrzeń kompletnie nie wykorzystana. – To tylko chwilowo. Znajdzie się tu miejsce na prace malarskie i rzeźbiarskie poznańskich artystów. Na otwarcie oficjalne obiektu – wszystko będzie gotowe – zapewnia prezes Byrt.

– Sala Ziemi posiada nowoczesne wyposażenie audiowizualne: projektory emitujące obraz w jakości Full HD, nagłośnienie konferencyjne i kinowe, system informacji multimedialnej, kamery podglądowe oraz kompleksowo wyposażone reżyserki – mówi  Krzysztof Ślatała, dyrekotr ds. informatyki MTP. Już wkrótce zostanie wyposażona w panoramiczny ekran projekcyjny o powierzchni 120 120 metrów kwadratowych. Wykorzystywany zarówno na potrzeby kongresów, jak i wydarzeń kulturalnych oraz będzie na nim wyświetlany przy pomocy trzech rzutników połączonych systemem zarządzania obrazem Extron Videovall

– Chciałbym podkreślić, że inwestycje poczynione w centrum kongresowym, ale także w innych obiektach pochodzą tylko i wyłącznie ze środków własnych. Głęboko bowiem wierzymy, ze rozwój polskich podmiotów i instytucji może odbywać się w oparciu o środki, które potrafią same wypracować. To filozofia opierająca się na ideach XIX-wiecznych pracy organicznej. Gdyby ta filozofia była wszech obowiązująca w całej Polsce, nie byłoby kłopotów z nie trafionymi inwestycjami. Podam przykład. W Polsce wybudowano w oparciu o środki unijne 45 term, jak się okazuje tylko 5 z nich jest rentownych, pozostałe, co gorsza nie będą nigdy, jak twierdzą specjaliści. Gminy więc swój budżet obciążyły inwestycja, która się nie finansuje. My wszystko co robimy musimy zbilansować. Już dzisiaj przed otwarciem oficjalnym Sali Ziemi odbyła się jedna impreza, a druga właśnie jest aranżowana. Sala więc zarabia na siebie – mówi z dumą Andrzej Byrt.

Zarówno Sala Ziemi, ja i cały obiekt są w pełni przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Swobodny dostęp na wszystkie poziomy zapewniają ruchome schody i windy. A dwa, odrębne wejścia do budynku usprawniają organizację dużych wydarzeń w tym samym terminie.

Zakończyła się także budowa łączników, które scaliły dwa największe kompleksy pawilonów MTP. Dzięki inwestycji powierzchnia wystawiennicza targów powiększyła się o prawie 1000 metrów kwadratowych.

Łącznik między pawilonami 5 i 9 będzie wykorzystywany podczas imprez targowych do celów wystawienniczych. Na powierzchni 854,25 metra kwadratowego zmieścić się może nawet ekspozycja złożona z 20 samochodów osobowych. Obiekt jest wyposażony w przyłącza potrzebne do budowy stoisk targowych. Dzięki wzmocnionej konstrukcji daje możliwość podwieszenia elementów promocyjnych, np. 10 ekranów reklamowych o wadze 50 kg każdy. Dzięki wysokości ponad 10 metrów obiekt jest przystosowany do celów komunikacyjnych. Będą mogły przejeżdżać przez niego nawet samochody dostawcze. Drugi łącznik zlokalizowany między pawilonami 5 i 6A będzie spełniał jedynie funkcję komunikacyjną. Jego powierzchnia użytkowa to 353 metry kwadratowe.

– Budowa łączników to część realizowanej strategii rozbudowy terenów targowych. Dążymy do tego, aby poprzez inwestycje infrastrukturalne zwiększyć standard naszych usług i komfort naszych gości. Łączniki będą wykorzystywane już podczas zbliżającej się grupy targów Polagra, Invest-Hotel i Taropak. Dzięki temu zwiedzający nie będą musieli opuszczać zadaszonych pawilonów podczas przemieszczania się pomiędzy halami wystawienniczymi -mówi Przemysław Trawa, wiceprezes zarządu MTP.

Inwestycja trwała ponad 3 miesiące. Do budowy obiektów wykorzystano prawie 1000 metrów kwadratowych szkła. Projekt łączników wykonała pracownia architektoniczna DNA. Wykonawcą prac są firmy Hochtief Polska oddział Poznań oraz Robas.

Ciekawostki:

Aranżacja Sali Ziemi

Układ amfiteatralny i płaski – 1940 osób

Układ centralny – 1750 osób

Sala podzielona na dwie części – mniejsza 600 miejsc na trybunach oraz większa 700 miejsc na trybunach i 350 krzeseł na podłodze.

Podstawowe parametry Sali Ziemi:

Powierzchnia: 1940 m kw.

Długość: 55 metrów

Szerokość: 35 metrów

Powierzchnia foyer: 2250 metrów kw.

Generalny projektant: Studio ADS

Generalny wykonawca inwestycji: HOCHTIEF Polska Oddział w Poznaniu.

 

 

 

Dodaj komentarz