Są pieniądze na odnowę Łazienek Rzecznych


Dzięki dofinansowaniu unijnemu budynek przedwojennych Łazienek Rzecznych odzyska swoją dawną świetność. Projekt idealnie wpisuje się w program rewitalizacyjny „Na rzecz Warty”.


– Starania o dofinansowanie i uzyskane w efekcie wsparcie to przykład konsekwentnego działania na rzecz ożywiania terenów nadwarciańskich – stwierdza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta Poznania. – Zarówno teren wzdłuż Warty, pomiędzy mostem Królowej Jadwigi i Przemysła I, jak i sam budynek, został w ostatnim czasie nieco zapomniany. Potencjał tego miejsca poznaniacy powinni odkryć dzięki nowemu, przebiegającemu obok, odcinkowi Wartostrady.

Projekt „Zagospodarowanie i rewaloryzacja budynku Łazienki Rzeczne” uzyskał dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 dzięki Wielkopolskiemu Centrum Wspierania Inwestycji. Całkowite planowane wydatki w ramach projektu wynoszą 7 893 982,43 zł, dofinansowanie wynosi 5 154 309,99 zł.

Zabytkowy budynek Łazienek Rzecznych zostanie przebudowany, zmieniona zostanie też jego funkcja na usługowo-biurową. Budynek ma mieć odtworzoną, historyczną formę, w szczególności oryginalnego założenia bryły budynku i wykończenia elewacji. Obiekt ma nawiązywać do popularnego w polskim międzywojniu stylu dworkowego, zawierając też odniesienia do form ludowych i biedermeieru.

Projekt idealnie wpisuje się w program rewitalizacyjny „Na rzecz Warty” realizowany w partnerstwie m.in. z miastem Poznań. Ma on przywrócić Wartę Poznaniowi i jego mieszkańcom i poprawić atrakcyjności terenów nadbrzeżnych.

Budynek Łazienek Rzecznych jest wpisany do rejestru zabytków. Wzniesiono go w latach 1924 – 1925. Zaprojektował go Jerzy Tuszkowski. Pierwotnie, oprócz przebieralni ze 128 kabinami i szatnią dla maksymalnie 200 osób, funkcjonowała również restauracja, kasy, mieszkanie dozorcy i stacja pogotowia ratunkowego. Początkowo kobiety i mężczyźni odpoczywali tu osobno, ale ostatecznie zdecydowano się także na wprowadzenie plaży rodzinnej. Było to główne miejskie kąpielisko, na które przychodziło nawet 5 tysięcy osób jednego dnia. Łazienki wykorzystywały wodę z rzeki, która wpływała do specjalnej zatoki.

Fot. WCWI
źródło poznan.pl

Dodaj komentarz