Rynek Łazarski najlepiej zrewitalizowaną miejską przestrzenią publiczną w Polsce


Także wokół całego rynku zdecydowanie przybyło zieleni. Wcześniej w jego sąsiedztwie rosły 33 drzewa. Po przebudowie jest ich 61 (m.in. plony polne, plony pospolite, sofory japońskie i ambrowce balsamiczne). Warto zaznaczyć, że na rynku Łazarski nadal rośnie 5 drzew sprzed przebudowy, a sporą część zieleni, która rosła tam wcześniej, a nie przetrwałaby prac budowlanych przesadzono do parku Kasprowicza i na tereny poznańskich przedszkoli. Wokół nowego targowiska przybyło również także dużo zieleni niskiej – ok. 1200 krzewów, ok. 5500 bylin i traw ozdobnych oraz ok. 14500 roślin cebulowych. Co więcej, przed przebudową na rynku Łazarskim znajdowało się ok. 1150 mkw. powierzchni biologicznie czynnej skupionej w jednym miejscu (na skwerze), a obecnie obszar pokryty roślinnością wynosi blisko 1500 mkw i jest rozproszony po całym terenie rynku.

Projekt modernizacji rynku Łazarskiego nie był tylko przebudową targowiska, a doprowadził do stworzenia nowej wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej w mieście. Zachowując targowisko i podwyższając jego jakość, stworzono także miejsce dla mieszkańców, służące spotkaniom, odpoczynkowi i gastronomii.

Od chwili oddania do użytku rynku Łazarskiego jego przestrzeń jest wykorzystywana do organizacji różnych inicjatyw społecznych i kulturalnych. Od grudnia 2021 r. odbyły się tam takie wydarzenia, jak m.in. Betlejem Poznańskie, Wielkanocny Kiermasz Świąteczny, Dni Łazarza, Babski Targ, Targi Sztuk Pięknych, Giełda Łazarska, plenerowy teatr „Dywidenda”, a przez całe wakacje funkcjonowała strefa rekreacyjna „Łazarskie Lato”. JZ

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz