Rynek Łazarski najlepiej zrewitalizowaną miejską przestrzenią publiczną w Polsce


Targowisko jako centralna część placu zostało zadaszone. Pod zadaszeniem znalazło się ok. 90 straganów o powierzchni 750 mkw oraz 9 lokali handlowych. W pobliżu znalazły się 2 przeszklone pawilony przykryte zielonym dachem. Zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca parkingowe ułatwią zmotoryzowanym klientom dokonywanie zakupów, a mieszkańcom wygodne parkowanie pojazdów. Ważnym elementem projektu – uzgodnionym podczas konsultacji z mieszkańcami – jest zachowana liczba miejsc parkingowych w stosunku do stanu sprzed przebudowy. Na rynku Łazarskim, podobnie jak przed remontem, poznaniacy i poznanianki mogą kupić artykuły spożywcze – w tym warzywa i owoce, kwiaty oraz ubrania.

Odsunięciem jezdni od elewacji pozwoliło na zapewnienie mieszkańcom szerszych i wygodnych chodników, na których w przyszłości będzie możliwość wystawienia ogródków gastronomicznych. Przestrzeń przebudowanego rynku stanowi strefę zamieszkania, wyniesiono skrzyżowania ulic, a łukowatych kształ wyznaczonych ulic wpływa na ograniczenie prędkości przejazdów. W ramach modernizacji oprócz widocznych zmian na płycie, wymieniona została również część infrastruktury podziemnej.

Poddany przebudowie obszar objął nie tylko sam rynek Łazarski, ale także zlokalizowany po sąsiedzku skwer Kazimierza Nowaka (tzw. lejek Łazarski) gdzie powstała funkcjonalna przestrzeń rekreacyjna z urządzoną zielenią niską – kwitnącymi cały rok kolorowymi rabatami – ale także zielenią wysoką w postaci szpalerów drzew. Miejsce to jest atrakcyjne szczególnie dla najmłodszych, którzy mogą korzystać z urządzeń zabawowych lub eksplorować alejki hulajnogami czy rowerami dziecięcymi.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz