Powstaje strefa uspokojonego ruchu


Ruszyły prace przy wprowadzaniu strefy uspokojonego ruchu wokół Starego Rynku. Na czas prowadzonych robót uruchomiony został punkt informacyjny dla mieszkańców przy ul. Wodnej 13. Jest on czynny w każdy wtorek i piątek w godz. 11.00-13.00 oraz w środę w godz. 15.00-17.00.

W miejscu tym można zgłaszać uwagi co do prowadzonych w terenie działań, a także dowiedzieć się szczegółów na temat nowej organizacji ruchu.

– Celem wprowadzenia strefy uspokojonego ruchu jest zwiększenie komfortu życia mieszkańców, poprawa bezpieczeństwa, wyeliminowanie tranzytu samochodowego przez centrum miasta, uwolnienie chodników od parkujących samochodów oraz zwiększenie przestrzeni dla pieszych. – mówi Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. – To również ograniczenie hałasu oraz emisji spalin tak bardzo oczekiwane przez mieszkańców Poznania. Strefy uspokojonego ruchu funkcjonują już w centrach wielu polskich i europejskich miast, najczęściej w dzielnicach pełnych zabytków architektury, w których ulice są wąskie i występuje wiele skrzyżowań.

Pierwszy etap prac to montaż nowej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Garbary/Wszystkich Świętych oraz likwidacja wyłączonej wcześniej sygnalizacji przy skrzyżowaniu ul. Podgórna/Szkolna i Podgórna/Wrocławska. Kolejny etap to porządkowanie parkowania na staromiejskich uliczkach poprzez wprowadzanie nowego oznakowania poziomego i pionowego. Wynika to głównie z konieczności dostosowania parkowania do wymogów prawa, czyli odsunięcie miejsc postojowych do 10 metrów od skrzyżowań i przejść dla pieszych. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami w ramach rekompensaty mieszkańcom zostaną udostępnione miejsca postojowe na parkingu na Chwaliszewie. W ciągu najbliższego miesiąca pierwsze 25, a na początku jesieni pozostałe 100. Zasady korzystania z obiektu zostaną podane na stronie ZDM w połowie czerwca. Jako ostatnie zostaną wprowadzone: zmiany kierunku ruchu, oznakowanie wprowadzające strefę zamieszkania oraz zakaz ruchu na wybranych ulicach.

Wprowadzanie nowego sposobu parkowania na wybranych ulicach odbywa się
tak, aby kierowcy korzystający z ulic wokół Starego Rynku wiedzieli, gdzie i w jaki sposób mogą zaparkować swoje pojazdy. Na 5 dni przez zmianą oznakowania umieszczane będą znaki informujące o zakazie parkowania wraz z podanym terminem obowiązywania zakazu. Znaki umieszczane są na wjeździe na daną ulicę. Dzięki tej informacji kierowcy dowiedzą się o planowanych w tym miejscu pracach. Puste miejsca postojowe objęte pracami są wygradzane, tak aby uniemożliwić parkowanie aut na czas prowadzonych prac malarskich. Stare oznakowanie poziome będzie usuwane, a nawierzchnia czyszczona. Uzupełnione będą również ubytki w spoinach pomiędzy kostką brukową.

Prace rozpoczęły się od ulic:  Za Bramką, Wszystkich Świętych, Koziej, Wodnej, Szewskiej, Dominikańskiej. W bieżącym tygodniu prace odbywać się będą dalsze prace na ul. Szewskiej, a także na ul. Stawnej, Żydowskiej, Woźnej, placu Bernardyńskim oraz na ulicy Wielkiej od ul. Garbary do ul. Szewskiej.

W kolejnych tygodniach czerwca odnowienie i zmiana oznakowania planowane są na ulicach: Szkolnej, Franciszkańskiej, Górze Przemysła, Al. Marcinkowskiego, 23 Lutego, Masztalarskiej, Wronieckiej. Na Placu Międzymoście nastąpi zamiana miejsc postojowych dla samochodów na miejsca postojowe dla autokarów turystycznych. Zmiany te obowiązywać będą od lipca.

– Na ulicy Chwaliszewo, przy ul. Mostowej, powstanie także nowe przejście dla pieszych. Było to jednym z ważniejszych postulatów okolicznych mieszkańców. – dodaje Kaniewska. – W wyniku ustaleń z Radą Osiedla Stare Miasto postanowiono wprowadzić zieleń i małą architekturę w czterech lokalizacjach: ul. 23 Lutego (przy pl. Wielkopolskim), ul. Wrocławska, ul. Masztalarska oraz Al. Marcinkowskiego przy ul. 23 lutego. Te prace powinny rozpocząć się jesienią.

Od połowy lipca na ul. Paderewskiego, Zamkowej i Szkolnej będzie obowiązywał zakaz ruchu. ZDM w najbliższym czasie ogłosi zasady wjazdu na te ulice.

Szczegółowy harmonogram prac na poszczególnych ulicach dostępny jest na stronie www.zdm.poznan.pl/informacje.php. Harmonogram będzie systematycznie aktualizowany i na początku każdego tygodnia publikowany na stronie zdm.poznan.pl.

źródło www.poznan.pl Ryszard Bączkowski/biuro prasowe UM Poznania

www.facebook.com/naszglospoznanski/

 

Dodaj komentarz