Ruszyło Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe


Dwudniowy program wydarzenia powstał w wyniku pracy Rady Programowej oraz rekomendacji uczestniczek i uczestników pierwszej edycji forum. W tym roku uczestnicy Local Trends skupiać się będą na czterech obszarach tematycznych: nowej perspektywie finansowej UE, bezpieczeństwu i niezależności energetycznej samorządów, koncepcji Smart City oraz e-mobilności, a także na zielonej rewitalizacji miast.

– Podczas spotkań samorządowców dyskutujemy nie tylko o tym, jak przejść przez obecne, trudne czasy, jak poradzić sobie z kryzysem uchodźczym, energetycznym czy z problemami wynikłymi z wojny w Ukrainie – podkreślał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Myślimy nie tylko o bieżących problemach, ale także o tym, co nasz czeka w przyszłości. Dlatego rozmawiać będziemy także o budownictwie mieszkaniowym czy o wykorzystaniu wodoru.

Równocześnie z Local Trends odbywa się Forum Rozwoju Miast. Gościem specjalnym tegorocznej jego edycji jest prof. Jason Stanley, filozof, autor książek „Jak działa faszyzm” czy „Jak działa propaganda”.

– Istnieją narzędzia, które pozwalają nam rozpoznać faszyzm – podkreślał Jason Stanley. – W moim wykładzie posłużę się przykładem współczesnej Rosji, ale warto pamiętać o tym, że to zagrożenie może dotyczyć każdego kraju. Również o tym, że w sytuacji, gdy faszystowska partia wygrywa wybory, większość ludzi, którzy na nią głosowali, nigdy nie nazwie siebie faszystami. Będą przekonani, że wybrali to ugrupowanie, bo po prostu było lepsze od innych. Faszyzm jest szczególnie niebezpieczny w krajach, które mają jedną, dominującą tożsamość społeczną, opartą np. na religii czy nacjonaliźmie; tożsamość, która łatwo może być „zagrożona”, np. poprzez obecność dowolnej mniejszości. Faszyzm potrzebuje też wyraźnego lidera, który jest w stanie przedstawić siebie jako jedyny ratunek wobec tego zagrożenia.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz