Ruszyła Poznańska Kolej Metropolitalna


Dzisiaj rano na czterech trasach pojechały pierwsze pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Pasażerowie jadący z Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, czy Wągrowca dostaną alternatywę dla dojazdów do Poznania samochodami.

Porównanie czasów przejazdów pociągiem i samochodem w godzinach porannego i popołudniowego szczytu nie pozostawia wątpliwości, że koleją można dostać się do Poznania o wiele szybciej. Czas dojazdu pociągiem z Nowego Tomyśla na stację Poznań Główny, to 47 minut. Ten sam odcinek przejechany samochodem zajmie prawie dwa razy dłużej – ok 1,5 godziny. Dobrym przykładem może też być nieco krótsza trasa: Palędzie – Poznań Główny. Pociągiem pokonanie tej trasy zajmie 17 minut, a samochodem, w godzinach szczytu, około 50 minut, czyli trzy razy dłużej. Także z Lubonia łatwiej i szybciej będzie można się dostać koleją – 8 minut, niż samochodem – 34 minuty.

Kolej = mniej korków

Szybka, regularnie i często kursująca kolej ma zachęcić mieszkańców aglomeracji poznańskiej do pozostawienia samochodu w miejscu zamieszkania i dojeździe do Poznania pociągiem.

Podróżni zyskają czas, zdrowie i pieniądze, a Poznań przestrzeń, mniej korków i lepsze powietrze.

W wrześniu zeszłego roku rozszerzony został wspólny bilet Bus-Tramwaj-Kolej. Dzięki integracji taryfowej na jednym bilecie można dojechać na przykład do stacji Poznań Główny, a dalej poruszać się po mieście tramwajem lub autobusem.

Obszar funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej objął gminy i miejscowości w promieniu około 50km od Poznania, wyznaczany przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach: Nowy Tomyśl, Wągrowiec, Grodzisk Wlkp., Jarocin, Szamotuły, Rogoźno, Kościan, Gniezno i Września.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz