Rozpoczyna się nowy sezon nad Wartą (ZDJĘCIA)


Będzie się działo…

W planach na długi weekend majowy warto uwzględnić odwiedziny w Bramie Poznania. Wśród proponowanych tam wydarzeń jest m.in. inauguracja Ekologicznej Ścieżki Edukacyjnej oraz Eksperymentalnego Ogrodu Dziedzictwa. Na tę okoliczność zaplanowano warsztaty: dzikiej kuchni, farbiarskie czy ceramiczne.

„Co szumi, ćwierka i skrzeczy na nadwarciańskich brzegach” to nazwa projektu, w ramach którego w pierwszych tygodniach czerwca odbędzie się cykl zajęć poświęconych nadwarciańskiej przyrodzie. Podczas warsztatów „Dzicy mieszkańcy Poznania” uczestnicy pogłębią swoją wiedzę na temat zwierząt najczęściej spotykanych na terenie miasta, a także będą mogli samodzielnie stworzyć domki dla owadów, które zostaną rozmieszczone na nadwarciańskich brzegach. W ramach warsztatów „O łęgach topolowych z dendrologiem” poznaniacy i turyści nauczą się m.in. rozróżniać gatunki drzew i roślin charakterystycznych dla łęgów, czyli zbiorowisk leśnych, występujące nad rzekami i potokami. „Skąd się bierze woda w Warcie” to spotkanie, które pozwoli pogłębić wiedzę na temat największej poznańskiej rzeki, jej źródeł i dopływów na terenie miasta.

Już 24 i 25 czerwca pod hasłem „Wartostrada łączy fyrtle” poznaniacy będą świętować rozpoczęcie wakacji. Wszystko to nad uwielbianą przez mieszkańców i turystów trasą pieszo-rowerową. Program wydarzeń, które będą miały miejsce w nadrzecznych częściach Rataj, Starego Miasta, Wildy, Starych Winograd oraz Środki, zostanie przedstawiony niebawem.

W tym sezonie nie zabraknie także letniego cyklu „Rzeka Żywa”. Dzięki niemu mieszkańcy i turyści mają okazję poznać sekrety poznańskiego odcinka doliny Cybiny. Wszystko to podczas licznych koncertów, spektakli, spacerów, warsztatów i seansów filmowych. Wydarzenia w ramach cyklu odbywać się będą w lipcowe i sierpniowe weekendy.

Inwestycje miejskie

Przez ostatnie lata Miasto Poznań sukcesywnie inwestuje w tereny nadwarciańskie, przywracając je mieszkańcom. Planowane są kolejne udogodnienia, które uatrakcyjnią przestrzeń nad rzeką. Pod koniec kwietnia ogłoszono przetarg na wykonawcę prac, polegających na budowie dwóch mostów pieszo-rowerowych nad Wartą i Cybiną – na wysokości ul. Berdychowo, następnie poprzez cypel w południowej części Ostrowa Tumskiego (Zagórze) do Chwaliszewa (rejon tzw. kontenerów i parku w Starym Korycie Warty). Przeprawa ułatwi przejazd z okolic kampusu Politechniki Poznańskiej i Malty w południowy rejon Ostrowa Tumskiego i do lewobrzeżnej części miasta, w tym na Stary Rynek.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz