Rozpoczęło się składanie projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2023


Zmiany w tegorocznej edycji PBO

Tegoroczne zasady PBO zostały wypracowane przez specjalnie powołany Zespół ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W jego skład weszli nie tylko urzędnicy, ale reprezentanci różnych środowisk: grup mieszkańców, wnioskodawców z poprzednich lat, rad osiedli, organizacji pozarządowych, Miejskiej Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miasta, a także miejscy radni, wśród których byli przedstawiciele wszystkich klubów.

– Głównym zadaniem zespołu było opracowanie rozwiązań, które poprawią funkcjonowanie Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Bazowaliśmy na doświadczeniach z poprzednich edycji, wynikach ewaluacji, przeprowadzonej przez Gabinet Prezydenta oraz uwagach, zgłaszanych przez mieszkańców. Z prośbą o spostrzeżenia wystąpiliśmy także do radnych osiedlowych. Każdą propozycję omawialiśmy podczas prac. Efektem tych działań są zmiany i obecne zasady – tłumaczy Mariusz Szlendak – przewodniczący Zespołu ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2023.

Członkowie zespołu zdecydowali o zwiększeniu liczby głosów, które można oddać na poszczególne pomysły. Do tej pory były to 4 głosy – 2 na projekty ogólnomiejskie (w tym jeden na Zielony Budżet) oraz 2 na rejonowe. Teraz każdy poznaniak będzie mógł zagłosować aż na 7 pomysłów. W przypadku tych ogólnomiejskich nic się nie zmieniło. Modyfikacja dotyczy projektów rejonowych, na które można będzie teraz oddać aż 5 głosów.

– Zauważyliśmy, że na liście do głosowania często pojawiają się projekty, które dotyczą kilku osiedli. Dwa głosy to za mało. Zgłaszali to zarówno mieszkańcy, jak i radni osiedlowi – wyjaśnia Mariusz Szlendak.

Zespół ds. PBO zrobił także ukłon w stronę zaangażowanej obywatelsko młodzieży. Teraz osoby, które ukończyły 13 lat, będą mogły głosować oraz składać projekty bez zgody prawnego opiekuna (wcześniej trzeba było mieć do tego ukończone 18 lat).

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz