Różne oblicza fotografii. Poznań wie, co to dobry fotograf


Będzie w wielkim błędzie ten, kto by sądził, że wraz z początkiem filmu, a nawet rozpowszechnieniem możliwości korzystania z kamery, rozpoczął się zmierzch fotografii. Dużo łatwiej byłoby nawet obronić tezę wprost przeciwną – fotografia przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit, w każdej niemal formie, a na pewno w każdym miejscu. Jednak choć każdy dziś może zrobić zdjęcie, na przykład za pomocą smartfonu, to dobra fotografia dalej jest w cenie. W większym mieście, takim jak na przykład Poznań fotograf z odpowiednim warsztatem powinien być pod ręką. Jednak nawet w tym wypadku trzeba wiedzieć, gdzie szukać.

Fotografia nie ogranicza się do pstrykania – każdy może robić zdjęcia, ale żeby robić dobre zdjęcia, trzeba nieco więcej pracy – no i oczywiście szczypty talentu, a przynajmniej fotograficznego wyczucia. Paweł Janczaruk, znany polski artysta fotograf, pisał na swoim blogu we wpisie „Czy fotografia jest sztuką?”:

Podobnie jak malarstwo, fotografia ma zdolność angażowania, inspirowania, czy wzbudzania emocji u odbiorców. Może przedstawiać krajobrazy, jak robił to Ansel Adams, fotografując Yosemite National Park w Kalifornii. Może być to fotografia dadaistyczna, bez użycia aparatu, jakim były na przykład rayogramy Man Raya, czy też zdjęcia dokumentacyjne życia codziennego, twórcy sformułowania „decydującego momentu” Henri Cartier-Bressona.

Poznań – fotograf uniwersalny. Jak go znaleźć?

Fotografia jest nie tylko sztuką, ale trzeba do tego dodać, że jest sztuką uniwersalną. W jakim sensie? W takim, że obecna jest w każdym niemal aspekcie naszego życia. To przecież nie tylko portrety, zdjęcia ślubne czy „fotki” na portalach społecznościowych. Fotografia jest szeroko wykorzystywana między innymi przez sprzedawców, prowadzących sklepy internetowe, nie wspominając o fotografii plenerowej, krajobrazowej czy fotografii architektury i wnętrz.

Poszukiwania uniwersalnego studia fotograficznego nie jest wcale takie łatwe. Fotografowie, jak każdy inny zawód, podlegają zasadzie specjalizacji – są specjaliści od fotografii portretowej, fotografii wnętrz i tak dalej. Pozostając przy wspomnianym Poznaniu, w końcu jednym z największych miast w Polsce, znalezienie dobrego studia fotograficznego, które w swej ofercie miałoby różne rodzaje fotografii, wcale nie jest tak łatwo. Oprócz wpisania w wyszukiwarkę fotograf Poznań – trzeba jeszcze znaleźć takiego z dobrym portfolio. Przykładem takiego może być agencja fotograficzna Flash Group, która łączy szeroką ofertę z ciekawym i estetycznym portfolio.

Fotografia – od produktu…

W ostatnich latach bardzo cenione stały się dobre fotografie produktowe. Nic dziwnego, żeby dziś coś sprzedać, trzeba najpierw zainteresować potencjalnego klienta zdjęciem. To już nie prosta, zrobiona na szybko „fotka ze wszystkich stron”, ale pewien rodzaj sztuki. Prawda jest taka, że nie każdy to potrafi. Jak czytamy na portalu Publikator.eu:

Jak sama nazwa wskazuje, fotografia produktowa jest dziedziną fotografii, której zadaniem jest uchwycić na obrazie produkt. Nie chodzi o to, żeby zrobić tylko dobre zdjęcie. Trzeba zrobić zdjęcie doskonałe, takie, które zachwyci użytkownika sieci i skłoni go do zakupu. W fotografii produktowej wykorzystuje się nie tylko tradycyjne zdjęcia, ale również tzw. packshoty, czyli animacje, przedstawiając obraz w ruchu np. obracający się fotel biurowy. Dzięki packshotowi klient może obejrzeć produkt ze wszystkich stron i dokonać oceny jego atrakcyjności.

…do portretu i nie tylko

Niesłabnącą popularnością cieszą się oczywiście takie rodzaje fotografii, jak na przykład fotografia portretowa czy artystyczna. Dobre studio fotograficzne musi mieć w swoim portfolio przykłady sesji artystycznych.

Obejmują one sesje studyjne i plenerowe. Mogą być wykonywane na zlecenie konkretnego klienta. Trudno odmówić artyzmu oryginalnej sesji ślubnej czy fotografiom, wykonywanym na balu studniówkowym. Obecnie każdy fotograf dokłada wszelkich starań, aby dokumentacja takiej imprezy była przeprowadzona na najwyższym poziomie. Każde zdjęcie zostaje dopracowane w najmniejszych szczegółach oraz odpowiednio przerobione i ozdobione. Popularne są fotografie nietypowo skadrowane, zdjęcia w sepii czy nastrojowe fotografie czarno-białe – można przeczytać na popularnym blogu „Babski Świat” we wpisie poświęconym rodzajom fotografii.

Nowe rodzaje fotografii

Jak już wspomnieliśmy, fotografia towarzyszy nam już niemal zawsze i wszędzie. W pewnym momencie (choć pewnie nawet nie zauważyliśmy – kiedy) weszła na przykład do kuchni. Na portalach społecznościowych (przede wszystkim na Instagramie) pojawił się wysyp zdjęć wszelkiego rodzaju dań. Jak się okazuje, fotografia kulinarna również ma swoich fanów – i swoje pracownie artystyczne. Weźmy raz jeszcze Poznań fotograf z przywołanej agencji potrafi umiejętnie zawrzeć na zdjęciu nawet „małe dzieła sztuki, stworzone przez kucharzy”:

W naszej agencji staramy się fotografować dania w jak najbardziej naturalnej formie. Polegamy na kucharzach i ich umiejętnościach, a nie na sztucznym tworzeniu genialnie wyglądających dań. Nasz fotograf wykonuje zdjęcia dzięki którym jesteśmy wręcz w stanie poczuć zapach i smak oglądanych dań.

Źródła:

Flash Group, http://flash-group.pl/kontakt-fotograf-poznan/ (dostęp: 10.02.2019)

Fotografia produktowa – dlaczego warto mieć doskonałe zdjęcia produktów?, http://publikator.eu/fotografia-produktowa/ (dostęp: 10.02.2019)

  1. Janczaruk, Czy fotografia jest sztuką?, https://besaofotografii.wordpress.com/2018/02/03/czy-fotografia-jest-sztuka/ (dostęp: 10.02.2019)

Rodzaje i typy fotografii, https://www.babskiswiat.com.pl/rodzaje-i-typy-fotografii.html (dostęp: 10.02.2019)

 

Dodaj komentarz