Rozmawiali o przyszłości wielkopolskiego pszczelarstwa


Przypomnijmy, że 11 września w Poznaniu podpisano umowę na realizację zadania publicznego w ramach „Programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej.” Umowę podpisał Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski oraz Zarządy pięciu regionalnych związków pszczelarskich z terenu Wielkopolski, które złożyły wspólną ofertę realizacji tego zadnia. Poszerzanie gniazd węzą jest  jednym z podstawowych czynników w racjonalnie prowadzonej gospodarce pasiecznej.

Program wsparcia pszczelarstwa poprzez dofinansowanie zakupu węzy pszczelej wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Wielkopolskiego, konkretnie w realizację  poprawy stanu środowiska i racjonalne gospodarowanie jego zasobami oraz wsparcie ochrony przyrody, a także  poprawę przyrodniczych warunków dla rolnictwa. Na wsparcie programu przeznaczono z budżetu województwa  2 000 000 złotych co pozwoli na wymianę ok 40 %  – 60% węzy pszczelej w ulach Wielkopolski.

Wspomnieć należy również o trwającym już programie nasadzeń drzewami  miododajnymi na który  przeznaczyliśmy blisko 1 700 000 złotych, co pozwali na posadzeni 24,5 tysiąca drzew. Z programu tego korzystają wielkopolskie samorządy lokalne, a pośrednio pszczelarze i wszyscy mieszkańcy Wielkopolski.

Kontynuacją starań o dobrą kondycję i rozwój wielkopolskiego pszczelarstwa była właśnie konferencja „Wielkopolskie Pszczelarstwo Historia i Przyszłość”, która odbyła się w Przedborowie. W trakcie jej trwania pszczelarze mieli czas na merytoryczną dyskusje i zadania wielu nurtujących i trudnych pytań, które długo po zakończeniu wydarzenia padały jeszcze w kuluarach.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz