Rozejrzyj się i ŻYJ!


MPK Poznań oraz Komenda Miejska Policji w Poznaniu rozpoczynają kolejną odsłonę akcji profilaktyczno-informacyjnej, tym razem skierowaną do kierowców samochodów. Kampania ma uświadomić, że tramwaj, jadąc z prędkością 50 kilometrów na godzinę, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zatrzyma się dopiero po ok. 60 metrach. Jesienią, gdy tory są oblodzone lub mokre, droga hamowania wydłuża się jeszcze bardziej.

Rozejrzyj sie i ZYJ!

Dąbrowskiego, Głogowska, Grunwaldzka, Starołęcka, Jana Pawła II i rondo Śródka – to miejsca w Poznaniu, w których najczęściej dochodzi do zderzeń samochodów osobowych z tramwajami. Tylko w pierwszym półroczu 2022 roku takich kolizji było niemal 190. Powód? Pośpiech, nieuwaga, roztargnienie. W języku prawniczym: niezachowanie ostrożności, wymuszenie pierwszeństwa.

– Rozpoczęła się jesień, a to szczególnie trudna dla komunikacji tramwajowej pora roku. Tramwaj, jadąc z prędkością 50 kilometrów na godzinę, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zatrzyma się dopiero po ok. 60 metrach. Na mokrej bądź oblodzonej szynie, zasypanej liśćmi, droga hamowania znacznie się wydłuża – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. – Dlatego właśnie teraz rozpoczynamy drugą edycję kampanii „Rozejrzyj się i ŻYJ!”. Chcemy przypomnieć uczestnikom ruchu, że w zderzeniu z tramwajem nie mają szans, poprzez nierozważne zachowania narażają nie tylko siebie, ale i osoby korzystające z komunikacji miejskiej.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz