Rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego Poznania


Ogółem liczba przestępstw (kradzieże, bójki i pobicia, uszkodzenia mienia oraz uszczerbki na zdrowiu) spadła o 47 procent. Wzrosła z kolei wykrywalność przestępstw z 54% w 2014 do 58,4% cztery lata później. Nie jest to tylko zasługą monitoringu, ale jest on istotnym narzędziem pomocniczym zarówno w zapobieganiu, jak i wykrywaniu przestępstw i wykroczeń.

Obsługą monitoringu w Poznaniu zajmuje się Straż Miejska. W 2018 roku obserwatorzy ujawnili 9428 zdarzeń wymagających interwencji straży lub policji. Najwięcej, bo aż 4425 zdarzeń, miało miejsce w ścisłym centrum Poznania, na terenie działania KP Stare Miasto. Dla porównania: na terenie KP Nowe Miasto taki zdarzeń było 1455, KP Grunwald 1243, KP Wilda 906, KP Jeżyce 799 i KP Północ 600.

Na podstawie zgłoszeń od operatorów monitoringu miejskiego zatrzymano 392 osoby, głównie posiadające substancje narkotyczne, sprawców rozbojów, pobić i kradzieży, uczestników bójek ulicznych oraz poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości.

Od początku stycznia tego roku (do 12 maja) operatorzy przekazali do policji lub straży miejskiej 2797 zgłoszeń.

Stare Miasto i Rataje monitorowane

W zeszłym roku w Poznaniu zainstalowano i uruchomiono 32 nowe kamery. Łączny koszt ich budowy wyniósł 1,3 mln zł. Działania inwestycyjne podjęte w 2018 roku dotyczyły głównie obszaru Starego Miasta oraz Górnego i Dolnego Tarasu Rataj.

Wykonano modernizację monitoringu ul. Półwiejskiej – oprócz wymiany wysłużonych kamer obrotowych zainstalowano tam dodatkowo 7 nowych kamer stałopozycyjnych i 3 kamery panoramiczne, w celu minimalizacji obszaru niemonitorowanego. Monitoringiem wizyjnym objęto również podcienie nieruchomości Stary Rynek 52ab. Na Starym Mieście w I półroczu 2018 roku zakończono również budowę infrastruktury teletechnicznej, w tym instalację 3 słupów do kamer, na wyremontowanej ul. Rybaki.

Ponadto na koniec października 2018 r. dokonano odbioru kolejnego etapu rozbudowy monitoringu wizyjnego w obszarze Dolnego i Górnego Tarasu Rataj. W 12 lokalizacjach (7 na Górnym Tarasie Rataj i 5 na Dolnym Tarasie Rataj), łącznie zostało zainstalowanych 21 kamer, w tym: 13 obrotowych, 2 stałopozycyjne i 6 panoramicznych. M.in. na skrzyżowaniach ulicy Kurlandzkiej z ulicami: Szwajcarską, Bliźniąt i Chartowo, na głównych skrzyżowaniach ulicy Dymka z ulicami Szwajcarską i Chartowo, na skrzyżowaniach ulicy Baraniaka z ulicami: Katowicką i Inflancką, a także na ulicy Jurackiej przy pasażu handlowym „Beta”, u zbiegu ulic Orlej i Kukułczej oraz na skrzyżowaniach ulicy Wyzwolenia z Jastrzębią i Obrzyca.

Ponadto w oparciu o umowy zawarte w roku 2018, a finansowane ze środków budżetu Miasta na rok 2019, została wybudowana infrastruktura techniczna niezbędna do rozbudowy monitoringu na osiedlu komunalnym przy ulicy Nadolnik, na trasie od skrzyżowania ulic Krańcowej, Głównej, Gdyńskiej i Gnieźnieńskiej do wjazdu na Cmentarz Komunalny Miłostowo od ulicy Gnieźnieńskiej.

W analogiczny sposób realizowana jest również modernizacja wysłużonych kamer zainstalowanych wzdłuż ulicy Głogowskiej –  na jej skrzyżowaniach z ulicami: Berwińskiego, Krauthofera, Ściegiennego – i w obszarze Grunwaldu, w tym na skrzyżowaniach ul. Grochowskiej z ulicami: Marcelińską, Grunwaldzką, Rycerską. Przygotowano również infrastrukturę do instalacji nowych punktów przy ul. Dmowskiego. WZKiB. RB

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz