Ten ostatni będzie bezstacyjny z wirtualnymi strefami wypożyczeń i zwrotów na terenie całego miasta. Będzie możliwość pozostawienia pojazdów w dowolnym lub wyznaczonym miejscu, ale bez potrzeby wpięcia w stację lub do innego roweru. Strefy – tzw. wirtualne stacje – w których użytkownicy będą mogli zwracać rowery – będą zlokalizowane w sąsiedztwie obecnych stacji oraz w nowych miejscach, w których brakuje stacji trzeciej generacji.
Rowery czwartej generacji mają posiadać nadajniki GPS oraz zamki blokujące. Będą także wyposażone w komputery pokładowe, przy pomocy których odbywać się będzie wypożyczenie i zwrot. Będzie to również możliwe przy pomocy aplikacji mobilnej, a rowery PRM3G poprzez panel na stacji. Zmianą, w porównaniu z poprzednimi latami, i warunkiem korzystania od 2019 roku z PRM, będzie utrzymanie stanu konta użytkownika na poziomie minimum 20 zł. Nie zmieni się natomiast bezpłatny czas korzystania z roweru – 20 minut. Część stacyjna – PRM3G – uruchomiona zostanie 1 marca 2019 roku, natomiast system PRM4G – 120 dni od daty podpisania umowy, jednak nie wcześniej niż 1 marca.
Oferta firmy Nextbike przekroczyła założoną przez ZTM kwotę. Zamiast rozpisywać nowy przetarg zdecydowano się na nieznaczne zmniejszenie ilości rowerów PRM4G. W pierwszym roku będzie to 435 rowerów zamiast 500, natomiast w kolejnych trzech latach przybędzie 261 zamiast 300 jednośladów.