Rowerowy rajd po gminie Dopiewo


Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dopiewie w ostatnią niedzielę wakacji organizował rajd szlakami rowerowymi gminy Dopiewo. – Był to trzeci rajd przez nas organizowany – mówi Marcin Napierała, dyrektor GOSiR Dopiewo, ale tegoroczna frekwencja bardzo nas zaskoczyła. Do rajdu zgłosiło się ponad 200 uczestników! To rekord.

 

Rajd był wyjątkowy pod wieloma względami. Dzięki osobistemu zaangażowaniu pani Iwony Cerby z Koła PTTK Pędziwiatry Dopiewo, udało się zwiedzić wnętrza pałacu Czartoryskich w Konarzewie, które na co dzień są zamknięte dla zwiedzających. Historię pałacu w Konarzewie opowiadali Iwona Cerba i Stanisław Niedziela z Konarzewa.

Termin tego wyjątkowego rajdu przypadł w tym roku 1 września, w 74 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tego powodu, trasa dłuższa prowadziła przez lasy palędzko zakrzewskie gdzie przy grobach pomordowanych przez hitlerowców Polaków odbył się krótki apel. Były odgłosy strzałów, komunikat radiowy wygłoszony 1 września 1939 roku a wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego p.t. „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” odczytała dwunastoletnia Olga. Wójt Gminy Zofia Dobrowolska w imieniu wszystkich uczestników rajdu złożyła wieniec oddając cześć wszystkim pomordowanym. Były również znicze od uczestników rajdu.

Meta rajdu znajdowała się na plaży w Zborowie. Tam konkursy dla dzieci, które wraz z rodzicami jechały trasą krótszą (łatwiejszą – 15 km) przeprowadzili pracownicy GOSiR Dopiewo. Po dojechaniu do mety uczestników jadących trasą dłuższą (24 km) odbył się konkurs, w którym nagrodą główną był rower górski wartości ok. 1 tysiąca złotych ufundowany przez sklep i serwis rowerowy Rower Tramp ze Skórzewa. Zwycięzcą okazał się po dogrywce sprawnościowej Dawid Szafrański z Zakrzewa.

Dla wszystkich uczestników na mecie przygotowany był poczęstunek w formie bułek z konfiturami oraz kompoty i przetwory ufundowane przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Dąbrówce.

To duża satysfakcja organizować przedsięwzięcie, które okazuje się ciekawe i godne zainteresowania dla ponad 200 osób – mówi M. Napierała. Rozwój turystyki rowerowej, zaangażowanie gminnych turystów, przedsiębiorców, to dla nas duża motywacja do dalszego działania.  74 rocznica wybuchu II wojny światowej była dla nas dodatkowym wyzwaniem dodaje Napierała. Duże słowa podziękowania należą się Zakładowi Usług Komunalnych z Dopiewa, który zadbał o uporządkowanie grobów, odświeżył cokoły, pomnik, wykosił trawę i chwasty.

Wyjątkowy rajd pod każdym względem – uczestnicy w każdym wieku, rocznica największej w dziejach ludzkości wojny, zwiedzanie pałacu Czartoryskich w Konarzewie, zaangażowanie służb mundurowych Gminy Dopiewo (Policji oraz Straży Gminnej). Tak wyglądała ostatnia niedziela wakacji zorganizowana przez GOSiR Dopiewo dla turystów rowerowych (jak się okazało) z całego Powiatu.

Dodaj komentarz