Rok wojny w Ukrainie


Przede wszystkim współpraca

Aby lepiej pomagać obywatelom Ukrainy, miasto współpracuje również z przedstawicielami rządu i Kościoła. M.in. dzięki współdziałaniu z Caritas Poznań do Charkowa pojechało 5 transportów – ciężarówek wypełnionych pomocą humanitarną. Do tej pory Poznań otrzymał ponad 126 mln zł z Funduszu Pomocy. To pieniądze na świadczenia, ale także np. na edukację. Ich redestrybucją tych pieniędzy zajmuje się przede wszystkim Poznańskie Centrum Świadczeń.

W pomoc licznie zaangażowali się też przedsiębiorcy. UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, otworzyła w Poznaniu centrum wsparcia finansowego na terenie Galerii Malta – wydawano tam numery PESEL. Żabka przy współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi oraz Politechniką Poznańską, dostarczała żywność dla przybywających do punktów recepcyjnych obywateli Ukrainy. Firma Selgros pomogła zaopatrzyć tiry, które Poznań wysłał do Charkowa, a Biofarm zapewnił transport do Lwowa z produktami leczniczymi. IKEA pomogła wyposażyć Miejski Punkt Pomocy i świetlicę Caritas przy ul. Pamiątkowej. Łącznie w pomoc obywatelom Ukrainy zaangażowały się dziesiątki działających w Poznaniu firm.

Wsparcie popłynęło też ze strony miast partnerskich, do których Poznań rozesłał listy z prośbą o pomoc. Hanower wyposażył poznańską halę w 600 łóżek polowych, kocy, pościeli, poduszek i ręczników, Miasto Assen przesłało 50 000 euro. Japońskie Takasaki – przekazało 1 158 548 JPY oraz 775 897 JP, a stolica Tajwanu, Tajpei – 300 000 $

Miasto uruchomiło specjalny rachunek bankowy, na który można wpłacać pieniądze. Cała zebrana kwota jest przeznaczona wyłącznie na pomoc obywatelom Ukrainy: (25 1020 4027 0000 1202 1731 1957).Do tej pory zebrano niemal 2 mln zł.

Poznań jest też jednym z 36 miast EUROCITIES, które wraz z 10 miastami i aglomeracjami z Ukrainy, biorą udział w pilotażowym projekcie  ’Sustainable rebuilding of Ukrainian Cities” – „Zrównoważona odbudowa ukraińskich miast”. Ich przedstawiciele stworzą społeczność praktyków, aby pomóc swoim ukraińskim odpowiednikom w wysiłkach na rzecz zrównoważonej odbudowy, dopasowując wiedzę miejską do lokalnych potrzeb.

AW

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz