Rok wojny w Ukrainie


Organizacje pozarządowe i wolontariusze – wielka siła Poznania

Tak szeroko zakrojona pomoc nie byłaby możliwa bez organizacji pozarządowych, które działają w stolicy Wielkopolski. Przy wsparciu i koordynacji urzędu miasta powstały zespoły robocze złożone z poznańskich NGO. Początkowo było ich 13, po kilku miesiącach działania połączyły się w pięć zespołów. Każdy z nich zajął się konkretną dziedziną wsparcia (np. zakwaterowaniem, integracją, ochroną zdrowia) – by lepiej pomóc ukraińskim obywatelom, którzy przyjechali do Poznania.

Powstał też specjalny portal dla wolontariuszy – miejsce, gdzie organizacje pozarządowe i osoby, które chcą pomóc, mogą się znaleźć nawzajem i połączyć siły.

Miasto zadbało też o pomoc medyczną. Uruchomiono specjalny numer telefonu ze wsparciem w języku ukraińskim i rosyjskim, dla pacjentów opracowano dokumentację medyczną do wypełnienia w języku ukraińskim. Specjalny ambulans docierał do miejsc zbiorowego zakwaterowania osób z Ukrainy, a zadaniem medyków było przeprowadzanie wywiadu medycznego, postawienie diagnozy, przepisanie i weryfikacja leków, a także pierwsza pomoc.

Ogromną rolę odegrał Miejski Punkt Pomocy przy ul. Bukowskiej 27/29, koordynowany przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Był jednym z pierwszych miejsc, które tuż po 24 lutego zaczęły skupiać wolontariuszy. To tam przywożone były darowizny od darczyńców, firm czy miast partnerskich. Dary (jedzenie, środki czystości, ubrania, artykuły higieniczne) przekazywane były obywatelom Ukrainy zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Łącznie wydano około 15 tysięcy pakietów pomocowych. Z czasem, wraz ze zmieniającymi się potrzebami, punkt stawał się miejscem, gdzie można było otrzymać pomoc psychologiczną i porady prawne. Prowadzono tam naukę języka polskiego dla dzieci i dorosłych, udzielano informacji o tym, jak funkcjonuje Miasto. Jak wielu poznaniaków, pracownicy urzędu, jednostek i spółek miejskich w ramach wolontariatu pracowniczego na szeroką skalę pomagali uciekającym przed wojną – bezpośrednio zaangażowało się ponad tysiąc osób, w tym również seniorzy z dziennych domów pomocy i w ramach Centrum Inicjatyw Senioralnych.

W lipcu 2022 r. Poznań rozpoczął współpracę z UNICEF – na wsparcie dla dzieci i młodzieży z Ukrainy Miasto otrzymało niemal 33 mln zł. Pieniądze pozwalają zrealizować dziesiątki projektów, konkretnie pomagających uchodźcom (np. miejsca w żłobkach dla dzieci z Ukrainy, wsparcie dla uczniów szkół, pomoc osobom doświadczającym przemocy, działania integrujące, itp). Po podpisaniu porozumienia Miejski Punkt Pomocy przekształcił się w hub Spilno, działający pod egidą UNICEF.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz