Rok wojny w Ukrainie


Szkoła dla dzieci, praca dla dorosłych

Po przybyciu do Poznania wielu obywateli Ukrainy potrzebowało kompleksowego wsparcia. Większość z nich nie mówiła po polsku. Aby mogli skorzystać z zagwarantowanych przez rząd świadczeń, musieli wyrobić numer PESEL. Urząd miasta oddelegował do tego zadania 60 osób pracujących na dwie zmiany. W efekcie przez ostatni rok wydano ponad 38 tysięcy numerów PESEL dla Ukrainek i Ukraińców., którzy przyjechali tu po 24 lutego. Od samego początku wojny również pracownicy MOPR wspierali ich w indywidualnych, szczególnie trudnych sytuacjach.

Aby ułatwić obywatelom Ukrainy poruszanie się po mieście, niemal od pierwszych dni wojny miasto wydawało też zaświadczenia pozwalające na bezpłatną jazdę komunikacją miejską. Przez rok wydano ich niemal 60 tysięcy.

Ważne było również zapewnienie opieki ukraińskim dzieciom i pomoc dorosłym w znalezieniu pracy. W miejskich szkołach uruchomiono więc dodatkowe oddziały przygotowawcze – czyli klasy, w których dzieci mogą intensywnie uczyć się języka polskiego, a równocześnie także pozostałych przedmiotów, zgodnie ze swoimi możliwościami. Obecnie jest ich 41, uczy się w nich blisko tysiąc młodych ludzi.

Dzieci z Ukrainy uczęszczają do szkół i przedszkoli w Poznaniu na takich samych zasadach, jak młodzi Polacy. Mają dostęp do wsparcia psychologicznego oraz zapewnione posiłki. W szczytowym momencie (czerwiec 2022) w poznańskich przedszkolach uczyło się ponad 1,1 tysiąca ukraińskich dzieci. Obecnie jest ich blisko 900. Ponad 4,3 tysiąca uczniów z Ukrainy- uczęszcza do poznańskich szkół. 54 dzieci z tego kraju ma zapewnioną opiekę w publicznych żłobkach.

Urząd Miasta Poznania regularnie zaprasza obywateli Ukrainy na szkolenia związane z zakładaniem własnej firmy, poszukiwaniem pracy czy rozliczaniem podatków. Spotkania, podczas których wyjaśniane są zasady prowadzenia firmy w Polsce,odbywają się raz na dwa miesiące. Prowadzone są zdalnie, w języku ukraińskim. Raz w miesiącu można skorzystać z usług doradztwa podatkowego, świadczonych przez specjalistów z Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Część z uczestników rozpoczęła już w Poznaniu działalność gospodarczą – najchętniej otwierano firmy z branży beauty, budowlanej, transportowej i gastronomicznej.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz