Rok wojny w Ukrainie


Pierwsze tygodnie – szybka pomoc

Z każdym dniem po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, w Poznaniu pojawiało się coraz więcej osób, które uciekały z rujnowanych na rozkaz Putina miast, miasteczek i wsi. W stolicy Wielkopolski szukali pomocy, schronienia i bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności trzeba więc było zadbać o ich zakwaterowanie i kompleksową informację.

Miasto zareagowało natychmiast. Już przed wybuchem wojny miejska infolinia, Biuro Poznań Kontakt, zapewniała obsługę w języku ukraińskim. Po ataku Rosji działała przez 7 dni w tygodniu, nawet w weekendy, a jej pracownicy odpowiadali na tysiące pytań i pomagali obywatelom Ukrainy.

Szybko powstała ukraińska wersja miejskiej strony z najważniejszymi informacjami, która rozwija się do dziś. Można na niej znaleźć m.in. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Miasto uruchomiło też kanał na Telegramie, żeby łatwiej dotrzeć do Ukraińców, a także oraz nowy profil na FB (Czuły Poznań), na którym można znaleźć najważniejsze informacje. Powstał też ukraiński „Przewodnik po mieście” – krótka publikacja z najważniejszymi informacjami, mapą Poznania, słowniczkiem.

Uciekający przed wojną obywatele Ukrainy – głównie kobiety i dzieci – znalazły schronienie w specjalnie przygotowanych punktach. W szczytowym okresie (15-22 marca 2022 r.) w miejscach tymczasowego zakwaterowania mieszkało niemal 2,5 tysiąca osób – m.in. na hali sportowej „Arena”, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, na kempingu Malta. Na terenie MTP działał też organizowany przez służby wojewody i Caritas Poznań punkt recepcyjny. W pierwszych tygodniach wojny był tam także centralny magazyn darów.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz