Rocznica powstania Państwa Podziemnego


Z okazji 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu odbył się uroczysty apel. W imieniu poznaniaków kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie złożyli Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.


– Jest to dla nas ważna rocznica, która jest elementem naszej historii. Powstanie Państwa Podziemnego dało szansę funkcjonowania Polsce pod okupacją. Należy pamiętać o tych, którzy w trudnych czasach nie wahali się poświęcić życia za wolność. Rocznica przypomina też do czego prowadzi brak dialogu, rozmowy czy porozumienia – mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Uroczystości rocznicowe odbyły się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, na rogu ulic Aleja Niepodległości i Libelta. Wydarzeniu towarzyszyło złożenie kwiatów i salwa honorowa Wojska Polskiego. W apelu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Poznania, reprezentanci pobliskich gmin oraz wielu innych instytucji. Bohaterami uroczystości byli jednak wielkopolscy kombatanci, działający w strukturach podziemia.

– Warto zauważyć, że powstanie Państwa Podziemnego to wydarzenie bez precedensu, bo nie jest to tylko symboliczna nazwa, ale rzeczywiście w warunkach konspiracyjnych istniały elementy struktury państwowości. Nielegalnej z punktu widzenia okupanta, ale pozwalające Polsce przetrwać ten trudny czas – dodaje Ganowicz.

Polskie Państwo Podziemne powstało w Warszawie w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, jako Służba Zwycięstwu Polski. Pełniło rolę tajnych struktur, a także było systemem władz krajowych, działających w imieniu Rzeczypospolitej, w czasie okupacji terytorium naszego kraju przez ZSRR i III Rzeszę. Mimo zajęcia ziem Polski ciągłość prawna państwa polskiego została zachowana.

źródło www.poznan.pl

Dodaj komentarz