Robot Da Vinci w Szpitalu im. J. Strusia


Szpital im. J. Strusia w Poznaniu został pierwszą miejską placówką w Polsce, która ma dostęp do autoryzowanego robota chirurgicznego da Vinci czwartej generacji. Pierwsi pacjenci skorzystają z supernowoczesnego sprzętu już w kwietniu.

Robot Da Vinci w Szpitalu im. J. Strusia
– Szpital im. J. Strusia zatrudnia wybitnych specjalistów – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Ale nawet najlepsi lekarze nie mogą leczyć na miarę swoich możliwości, jeśli nie mają do tego odpowiedniego sprzętu i warunków. Dlatego dofinansowaliśmy szpital z miejskiego budżetu. Dzięki temu poznanianki i poznaniacy będą mieli lepszy dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny.

Robot pozwoli wykonywać nowoczesne zabiegi w ramach m.in. Oddziału Urologicznego. Dzięki niemu specjaliści będą mogli operować w najtrudniejszych okolicach anatomicznych, unikając rozległego cięcia skóry. Urządzenie jest wyjątkowo precyzyjne, co przekłada się na małą inwazyjność zabiegów.

System składa się z trzech elementów: konsoli chirurga, wózka pacjenta oraz kolumny z torem wizyjnym. Korzystający z niego lekarz może bardzo dokładnie – nawet w 10-krotnym powiększeniu – widzieć pole operacyjne. Sprzęt pozwala także zredukować nawet najlżejsze drgnienia rąk, a dzięki temu – operować dokładniej i skuteczniej.

– Nazwa „da Vinci” nie jest przypadkowa – wyjaśnia Artur Ostrowski z firmy Synketik, dyrektor zarządzający da Vinci. – Setki lat temu Leonardo skonstruował prototyp rycerza sterowany linkami. Wewnątrz części robota chirurgicznego również znajdują się stalowe linki, które poruszają końcówką narzędzia zgodnie z tym, co robi lekarz. Sprzęt ma wiele funkcji i powinien być wykorzystywany w najtrudniejszych przypadkach: w prostatektomii, zaawansowanej histerektomii czy np. u pacjentów z otyłością z nisko położonymi guzami jelita.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz