Rekrutacja na studia 2020/2021 – co trzeba wiedzieć?


Obostrzenia zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa dotknęły każdego aspektu życia społecznego, w tym funkcjonowania szkół wyższych. Jak w czasie pandemii wygląda rekrutacja na studia na rok akademicki 2020/2021?

Matury miesiąc później

Tegoroczni maturzyści musieli uzbroić się w cierpliwość – pierwsze egzaminy maturalne „wystartowały” z ponad miesięcznym opóźnieniem. Absolwenci liceów i techników rozpoczęli, tradycyjnie, od pisemnej matury z języka polskiego, która przypadła na 8 czerwca. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego całkowicie zrezygnowano z formy ustnej (także przy obowiązkowych egzaminach z języka obcego nowożytnego). Wyniki Matur 2020 mają być znane 11 sierpnia. Z kolei rezultaty egzaminów poprawkowych powinny pojawić się najpóźniej 30 września.

Ograniczenia w egzaminach wstępnych

W związku ze zmianami doszło również do reorganizacji rekrutacji na studia. Przede wszystkim według zaleceń MNiSW egzaminy wstępne na studia (które wciąż obowiązują na kilku kierunkach) będą przeprowadzane tylko w przypadku konieczności zweryfikowania pewnych kompetencji kandydata, niemożliwych do sprawdzenia na maturze. Warto zaznaczyć, że gdy niezbędne będzie zorganizowanie takiego egzaminu, uczelnie zobowiązane są do zapewnienia bezpieczeństwa potencjalnym studentom i swoim pracownikom, dlatego rekomendowane są formy internetowe lub zastosowanie zasady ograniczonego kontaktu.

Rekrutacja w trybie online

Inne daty matur poskutkowały również odmiennymi terminami rekrutacji, przede wszystkim na studia I stopnia. Publiczne uczelnie w Poznaniu musiały zmienić kalendarz rekrutacyjny i tak listy kandydatów przyjętych na pierwszy rok studiów pojawią się dopiero w połowie sierpnia (każda ze szkół ustala to indywidualnie). Zapisy odbywają się przez internet. Od pewnego czasu trwa również nabór w szkołach niepublicznych m.in. w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa, która obok studiów licencjackich oferuje nauczanie na kierunkach magisterskich i podyplomowych. Jest to jedna z nielicznych szkół specjalizujących się w tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa w Europie, od wiosny praktykuje nauczanie zdalne, a ostatnio z sukcesem przeprowadziła pierwszy egzamin dyplomowy online. Działania rekrutacyjne na rok akademicki 2020/2021 prowadzi już od 1 kwietnia właśnie w takim trybie i dla kandydatów przygotowała szereg zniżek. Między innymi zwolnienie z opłaty rekrutacyjnej (wystarczy złożyć komplet wymaganych dokumentów w terminie od 1 lipca do 31 lipca) oraz Bon Edukacyjny, który dostarczony wraz z dokumentami rekrutacyjnymi od 4 lipca do 30 września, uprawnia do studiowania jeden semestr za darmo (co pozwala zaoszczędzić do 2940 zł). Zainteresowani podjęciem nauki na tej uczelni mają trzy opcje zapisów do wyboru – poprzez system Internetowej Rejestracji Kandydata, kontakt e-mailowy oraz przesłanie wymaganych dokumentów tradycyjną pocztą.

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji na studia w Poznaniu dostępne są na stronach internetowych uczelni.

Dodaj komentarz