Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych


Czy jest prawdopodobieństwo że niektóre osoby mogą zostać bez szkoły? 

Dla każdego absolwenta klasy 8 podstawówki – mieszkańca stolicy Wielkopolski – zostanie znalezione miejsce w szkole ponadpodstawowej.

Czy uczniowie, którzy teraz nie dostali się do szkół, będą mieli dodatkowe 2 tygodnie wakacji?

Kalendarz roku szkolnego określa minister i nie ma możliwości, żeby dla kogokolwiek były przedłużane wakacje. Jest to trudny okres w pracy szkoły, jest duża rotacja uczniów, jedni zabierają dokumenty, inni składają. Natomiast nie ma mowy o tym, żeby były przedłużone wakacje, Miasto nie ma na to wpływu. Kalendarz roku szkolnego określa minister edukacji i nauki.

Dlaczego do szkół dostają się uczniowie spoza Poznania, a dla jego mieszkańców nie ma czasem miejsc?

Jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, nie obowiązuje zasada rejonizacji. Do placówek mogą składać dokumenty absolwenci podstawówek z całej Polski. W rekrutacji brali udział uczniowie z różnych powiatów, nie tylko mieszkańcy stolicy Wielkopolski, o czym w prosty sposób świadczą liczby. Miasto Poznań ma ponad 5 tys. absolwentów podstawówek, do tej pory stworzono 10 tys. miejsc w klasach pierwszych. Z tych danych widać, że osób z innych powiatów, zwłaszcza poznańskiego, jest już praktycznie tylu, ilu poznaniaków. Zadaniem i odpowiedzialnością władz Miasta jest dbanie przede wszystkim o jego mieszkańców. Dla nich miejsce w poznańskich szkołach na pewno zostanie znalezione. Problemem są także rotacje uczniów już zrekrutowanych między szkołami, także niepublicznymi. Przenoszenie się, zabieranie dokumentów przez jednych i przynoszenie przez drugich powoduje, że ciężko oszacować liczbę wolnych miejsc, gdyż zmienia się ona z godziny na godzinę.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz