Ile miejsc wciąż jest do dyspozycji?
Nieustannie trwa rekrutowanie kandydatów do szkół. Jak już zostało wspomniane, jest duża rotacja. Jedni uczniowie zabierają dokumenty i przenoszą się do innych placówek, inni dostarczają je, celem przyjęcia. Dlatego ciężko jest określić dokładnie, ile jest wolnych miejsc w danej szkole. Rotacja między instytucjami utrzymywać się będzie przez najbliższe kilka dni. Jeśli po tym czasie wciąż pozostaną poznaniacy bez miejsca w szkole średniej, Wydział Oświaty UMP z dyrektorami placówek będą starać się te miejsca znaleźć. W chwili obecnej według wyliczeń i raportów ze szkół, takich osób, które wciąż nie zostały przyjęte do szkoły ponadpodstawowej, a są mieszkańcami Poznania, jest kilkadziesiąt. Wciąż są natomiast wolne miejsca w każdym typie placówek i jest ich ponad 100.
Dlaczego nie zostały podjęte wcześniej działania?
Kalendarz rekrutacji określa kurator. Trwała ona całe wakacje, co jest uciążliwe zarówno dla uczniów, rodziców i nauczycieli jak i dyrektorów placówek czy wydziału oświaty. Kurator oświaty zapowiedział zmianę kalendarza rekrutacji, jego skrócenie, co będzie korzystne dla wszystkich stron.
Dlaczego nie stworzono więcej miejsc?
Liczba dodatkowych miejsc została zwiększona maksymalnie, jak to było możliwe. Miasto nie ma nieograniczonych możliwości tworzenia miejsc i przyjęcia wszystkich uczniów z Wielkopolski. I nie chodzi tutaj o liczbę szkół bądź pomieszczeń w nich. Największym problemem są braki kadrowe. Tworząc pierwotną ofertę, dyrektorzy szkół otwarci byli na konieczność stworzenia większej liczby miejsc z uwagi na półtora rocznika kończącego podstawówkę. Natomiast przy tworzeniu kolejnych dodatkowych miejsc, dyrektorzy napotkali barierę nie do pokonania.