Razem przeciwko 400 kV (GALERIA)


W Szkole Podstawowej w Więckowicach wczoraj (15 października) odbyło się pierwsze spotkanie mieszkańców w sprawie sprzeciwu wobec przebiegu linii 400 kV Poznań Plewiska – Piła Krzewina.

SONY DSC

SONY DSC

Nowy przebieg linii 2 x 400 kV Poznań Plewiska – Piła Krzewina był tematem spotkania, które odbyło się 15 października, w świetlicy Szkoły Podstawowej w Więckowicach. Udział wzięło ok. 200 osób, głównie z gminy Dopiewo i Tarnowo Podgórne – mieszkańcy i przedstawiciele samorządów. Organizatorami spotkania była grupa społeczników z Robertem Jankowskim, mieszkańcem sołectwa Więckowice na czele. Oprócz niego liderami inicjatywy są: Monika Król z Dopiewca, Jakub Piotrowicz i Krzysztof Hajko – dwaj mieszkańcy Lusówka. Hasło przewodnie inicjatywy brzmi: „Nie dla słupów obok domów”. Zbierają podpisy pod petycją. Utworzyli forum. Chcą założyć stowarzyszenie.

– Jesteśmy otwarci na wszystkich, którym ta sprawa jest bliska. Wierzymy w siłę pospolitego ruszenia i działań oddolnych, w które zaangażują się mieszkańcy, organizacje, lokalne grupy. Chcemy do współpracy zaprosić posłów, których poprosimy o poparcie naszej inicjatywy, stąd następne spotkanie planujemy po wyborach – mówili.

– Liczyłem, że zbierze się nas pół sali, a przyszło 200 ludzi. Wypełnili salę, korytarz i stali pod budynkiem, słuchając tego, co się dzieje wewnątrz przez otwarte okna – mówi Robert Jankowski. – Nasze cele są jasne. Do 2020 r. mają powstać słupy, a my nie chcemy, żeby powstały. Zamierzamy wypracować w drodze dialogu, rodzaj i tor przebiegu linii. Może po wyborach pojawi się szansa na nowelizację specustawy. Jako inicjatywa społeczna chcemy złożyć na ręce wojewody wielkopolskiego petycję z podpisami, jeszcze zanim staniemy się stowarzyszeniem. Podpisy zaczęliśmy zbierać na zebraniu, zbieramy je również on-line, w sumie mamy ich ponad 300. W akcję zaangażowali się sołtysi z obu gmin. Popierają nas gminy Kaźmierz i Szamotuły. Stowarzyszenie jest w fazie tworzenia. Zgłaszają się inne stowarzyszenia, które chciałyby do nas w przyszłości przystąpić. Chcielibyśmy objąć działaniem 15 gmin, których dotyczy wariant „parzysty” (obejmujący warianty II, IV, VI). Projekty wariantów parzystych najprawdopodobniej powstawały w oparciu o stare mapy, stąd w ich przypadku tyle kolizji i emocji.

Przypomnijmy: Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wyłoniły 30.09.2015 r. wykonawcę inwestycji linii 2 x 400 kV Poznań Plewiska – Piła Krzewina. PSE bierze pod uwagę kilka wariantów przebiegu tej linii.

Tzw. wariant I zakłada jej przebieg istniejącym korytarzem linii 2 x 220 kV Plewiska – Piła Krzewina. Dotyczy on w gminie Dopiewo sołectw: Dąbrówka, Dąbrowa i nie wyznacza nowej trasy, w związku z czym emocje są mniejsze, choć i on w związku ze zwiększeniem mocy i oddziaływaniem, nie jest ich pozbawiony. O tym przebiegu była mowa w korespondencji prowadzonej między gminą Dopiewo a PSE od 2010 r.

Wariant ten – przebiegający wzdłuż drogi ekspresowej S-11 – to rozwiązanie jest zabezpieczone planistycznie od lat 90-tych i jako jedyne jest akceptowane przez gminę Tarnowo Podgórne.

Z kolei wg tzw. wariantu VI, linia byłaby prowadzona nowym korytarzem – w gminie Dopiewo przez: Gołuski, Konarzewo, Dopiewiec, Dopiewo i Więckowice. Miałaby przeciąć istniejące i rozbudowywane osiedla mieszkaniowe w Dopiewcu i Dopiewie. Również w gminie Tarnowo Podgórne ten wariant ingeruje w założenia przestrzenne –są to tereny przeznaczone w Studium i w obowiązujących miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkaniową oraz zabudowę produkcyjno-magazynową i usługową (np. w Jankowicach teren wskazany przez PZE jest zabudowany osiedlem mieszkaniowym!). Ponadto trasa przebiega przez najcenniejszy przyrodniczo obszar naszej Gminy tj. Obszar Chronionego Krajobrazu Rynny Jeziora Lusowskiego i Doliny Samy.

Biorąc pod uwagę wejście w życie ustawy o strategicznych inwestycjach w zakresie sieci przesyłowych (Dz.U. z 2015, poz. 1265 – z 31.08.2015 r.), wydaje się, że jedyną formą wpływu na decyzję lokalizacyjną linii jest etap uzyskania przez inwestora (PSE) decyzji środowiskowej. Jest ona koniecznym załącznikiem do wniosku, składanego przez PSE do wojewody o wydanie decyzji lokalizacyjnej. Mimo ograniczonych „specustawą” możliwości negocjacyjnych gmin i mieszkańców, gmina Dopiewo wystąpiła do wykonawcy pismem z 8.10.2015 r. o przeprowadzenie konsultacji społecznych (wcześniej gmina Dopiewo występowała do PSE: w tej sprawie – 8.09.2015 r. oraz w sprawie wyraziła swój sprzeciw do wyznaczenia nowego korytarza dla linii).

W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy. Gminę Dopiewo reprezentowali: zastępca wójta Paweł Przepióra, przewodniczący Rady Gminy Leszek Nowaczyk, Remigiusz Hemmerling, kierownik Referatu Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska. Byli też radni – m.in. Tadeusz Bartkowiak z Dopiewa, Anna Kwaśnik z Więckowic, Mariola Nowak z Dopiewca, Jan Bąk z Gołusek. Tarnowo Podgórne reprezentowali zastępca wójta Piotr Kaczmarek oraz radni i sołtysi z miejscowości objętych wariantem VI, była także Beata Jeziorna, główny specjalista ds. planowania przestrzennego w Urzędzie Gminy Kaźmierz.

Przedstawiciele samorządu zapewniali o poparciu dla inicjatywy społecznej.

– Powinniśmy zgodnie prezentować swoje racje. Ta sprawa nie może nas skłócić – mówił Leszek Nowaczyk, przewodniczący RG Dopiewo.

– Mogę zadeklarować, że będziemy dzielić się z Państwem informacjami na temat rozwoju sytuacji. Możemy także wesprzeć działania informacyjne grupy czy stowarzyszenia, informując o kolejnych spotkaniach. Zgodnie z uchwałą podjętą przez Radę Gminy, wójt gminy wezwał PSE do szczegółowych konsultacji społecznych – powiedział wicewójt Paweł Przepióra.

– Już w kwietniu 2014 r. wyraziliśmy negatywną opinię dla przebiegu linii 400 kV w wariancie VI, uznając, że nie jest on korzystnym rozwiązaniem dla mieszkańców – dodał Remigiusz Hemmerling, kierownik Referatu Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska UG Dopiewo.

– Już w 2014 roku wystosowaliśmy pismo do PSE z jasno wyrażonym stanowiskiem, że jedynym akceptowalnym dla nas przebiegiem linii jest dotychczas planowany, wzdłuż S-11, po istniejącej linii 220 kV – powiedział II zastępca wójta gminy Tarnowo Podgórne Piotr Kaczmarek. – Kiedy tylko przedstawione zostały nowe propozycje przebiegu, nasza Rada Gminy wyraziła bardzo wyraźny sprzeciw w formie uchwały, która została przesłana również do PSE.

Z treścią petycji można się zapoznać na forum: www.400kv.phorum.pl . Wszelkie propozycje i pytania można kierować mailowo na adres stop400kv@tlen.pl .

Agnieszka Rzeźnik, Adam Mendrala

Zdjęcia Agnieszka Rzeźnik, Adam Mendrala

 

 

Dodaj komentarz