Ratusz otwiera się dla zwiedzających


Zanim zwiedzający wejdą do piwnic, przejdą przez lożę sądową powstałą w 1584 roku. Osoby w niej przebywające kontrolowały właściwą pracę kata. W jednym z pomieszczeń piwnic mieściła się bowiem sala tortur. Jednym z eksponatów, które można tam oglądać, jest oryginalny pręgierz z 1535 roku. Jego kopia z 1925 roku, która stała obok Ratusza – u wylotu uliczki Różany Targ – wróci niedługo na swoje dawne miejsce.

Dzisiejsza piwnica, w której będzie można usłyszeć o historii dawnego gotyckiego Ratusza, w tamtych czasach była niemal na poziomie rynku. Przez kolejne stulecia jego poziom podniósł się o ponad 3 metry, więc to, co kiedyś było przyziemiem, teraz jest niżej. Ówczesny Ratusz nie był tak okazały jak obecny – miał tylko dwie kondygnacje.

– Nie wiadomo, czy miał wieżę. Możemy tylko domniemywać jak było, ale nie zachowały się żadne dokumenty mówiące o tym – dodaje Mrugalska-Banaszak.

W pomieszczeniach, które od 1997 roku nie były udostępniane zwiedzającym, pokazane zostaną zdjęcia, na których będzie można zobaczyć, jak te wnętrza wyglądały dawniej.

– Piwnice będą otwarte po raz pierwszy od 27 lat, więc dla wielu poznaniaków i turystów będzie to pierwsza okazja, by je zobaczyć – deklaruje kierownik Muzeum Poznania.

Jednym z najważniejszych elementów piwnic jest zwornik (miejsce styku sklepienia), który datuje powstanie Ratusza na początek XIV wieku. Pochodzi on z czasów panowania Wacława II, króla Czech i Polski z rodu Przemyślidów. Na zworniku widać lwa w postawie bojowej – herb Czech.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz