Radni uhonorowali wybitnych poznaniaków


Leonard Szymański to inżynier, konstruktor i polityk. Jest absolwentem I LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ukończył w 1963 Politechnikę Poznańską. Pracował w Zakładach Przemysłu Metalowego „H. Cegielski”, następnie w Fabryce Obrabiarek Specjalnych „Wiepofama” w Poznaniu jako starszy projektant. W 1980 wstąpił do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność Prymasowskiej Rady Społecznej, której członkiem był do 1984 roku, a także Klubu Inteligencji Katolickiej.

W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z okręgu Poznań-Stare Miasto jako kandydat bezpartyjny z poparciem Komitetu Obywatelskiego. Należał do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, a w jego ramach do Koła Chrześcijańskich Demokratów. W 2012 odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Juliusz Kubel to publicysta i reżyser, scenarzysta, pisarz regionalny i wielki popularyzator gwary poznańskiej. Jest autorem wielu piosenek, opowiadań i słuchowisk radiowych oraz wydawanych w formie książkowej i wielokrotnie wznawianych monologów radiowych takich jak „Blubry Starego Marycha” czy „Blubry Heli przy niedzieli”. W 2015 przełożył na gwarę poznańską „Małego Księcia”, nadając mu tytuł „Książę Szaranek”. Jest inicjatorem stworzenia Pomnika Starego Marycha i wiceprezesem Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Pracował m.in. jako dziennikarz „Gazety Poznańskiej”, był redaktorem naczelnym Radia Obywatelskiego, zajmował się działalnością publicystyczną, analityczną i prowadzeniem wykładów na uczelniach niepublicznych. Komisja Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk razem z Senatem RP przyznała mu w 2008 roku tytuł „Ambasadora Polszczyzny Regionalnej”. Tym samym jego regionalnej działalności gwarowej nadano ogólnopolską rangę.

Marek Rezler to historyk specjalizujący się w historii wojskowości i badaniu dziejów Polski oraz Wielkopolski XIX i XX wieku, biograf i publicysta regionalny. Współpracował m.in. z „Głosem Wielkopolskim”, „Kroniką Wielkopolski” i „Naszą Wielkopolską”. Zajmuje się popularyzacją dziejów Poznania i regionu w mediach a także prowadzi na ten temat prelekcje i wykłady publiczne – napisał ponad 20 książek i 200 artykułów. Jego książki są niezastąpionym źródłem wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.

Jest członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Historycznego, Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania czy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i Medalem Edukacji Narodowej. Jest też pasjonatem historii Poznania i Wielkopolski, badaczem poszerzającym lokalną samoświadomość historyczną, ekspresyjnym popularyzatorem tradycji.

Aeroklub Poznański im. Wandy Modlibowskiej – to organizacja sportu lotniczego działająca w Poznaniu. W 1931 roku działające wówczas w Poznaniu kluby lotnicze, Wielkopolski Klub Lotników i Poznański Aeroklub Akademicki, połączyły się i ustanowiły w Poznaniu jedną organizację sportu lotniczego pod nazwą Aeroklub Poznański. Założycielką sekcji szybowcowej była Wanda Modlibowska, późniejsza rekordzistka Polski i świata w sporcie szybowcowym.

Obecnie Aeroklub Poznański skupia kilkuset członków i prowadzi działalność w licznych sekcjach: m.in. akrobacji, balonowej, mikrolotowej, modelarskiej, paralotniowej, samolotowej, spadochronowej oraz szybowcowej.

W 2018 roku Honorowym Obywatelem Miasta Poznania został Ryszard Krynicki, a zasłużonymi obywatelami: Henryk Rozmiarek, prof. Roman Słowiński, Józef Stasiński, Zenon Wechmann i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. AW

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz