Rada Miasta Poznania przyjęła stanowisko w sprawie respektowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego


W czasie wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania przyjęła stanowisko w sprawie respektowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. W stanowisku, Rada stwierdza, że przy podejmowaniu uchwał, stosować się będzie do treści orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, także tych, które nie będą publikowane w Dzienniku Ustaw oraz Dzienniku Urzędowym „Monitor Polski”. Apeluje także, aby władze Poznania w zakresie działalności urzędu, w tym wydawania decyzji administracyjnych, uwzględniały werdykty Trybunału. Po Łodzi i Warszawie, to trzecia tego typu decyzja w Polsce.

rada miasta Poznania

– Uważam, że należy z wyprzedzeniem podejmować takie działania, bo nie wiadomo co się wydarzy za miesiąc, za dwa. Nie wiadomo jak daleko władza w stolicy będą się chciała posunąć. Stoję na stanowisku, że trzeba przestrzegać trójpodziału władzy i bardzo mnie cieszy, że podobne zdanie ma Rada Miasta – powiedział po głosowaniu nad stanowiskiem Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Z propozycją przyjęcia stanowiska wystąpił radny Marek Sternalski – Zadaniem samorządu jest dbanie o politykę rodzinną, wspieranie inwestycji, ale są takie momenty, w których każdy obywatel powinien zabrać głos. Są takie momenty, gdy pojawiają się wątpliwości czy wszyscy w kraju przestrzegają prawa i szanują porządek konstytucyjny. Miasto powinno zażądać respektowania orzeczeń Trybunału – przekonywał radny Sternalski, po czym odczytał projekt stanowiska.

O konieczności zajęcia stanowiska w sprawie Trybunału przekonywał także radny Tomasz Lewandowski – Dzisiejsze stanowisko ma wymiar symboliczny. Sejm może wydać ustawy, które będą wpływały na samorząd, a które może zakwestionować Trybunał Konstytucyjny. Pojawią się wówczas wątpliwości jak ma się zachować samorząd. Brak takiego stanowiska byłby przejawem tchórzostwa – wyjaśniał radny Lewandowski

Przeciwko stanowisku wystąpił klub radnych PiS – Opinia klubu jest jednoznaczna, uważamy że w sprawach ogólnokrajowych, zajmowanie stanowiska przez Radę Miasta Poznania jest bezzasadne – podsumował radny Mateusz Rozmiarek.

Za przyjęciem uchwały zagłosowali radni z klubów PO i Lewicy, przeciw byli członkowie klubu PiS.

źródło www.poznan.pl / Hubert Bugajny / biuro prasowe UMP

Poniżej publikujemy całą treść stanowiska:

STANOWISKO RADY MIASTA POZNANIA

w sprawie stosowania się władz Miasta Stołecznego Poznania do orzeczeń
Trybunału Konstytucyjnego

Rada Miasta Stołecznego Poznania stwierdza, że w przy podejmowaniu uchwał postępować będzie mając za podstawę Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, przepisy ustaw oraz orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, również te, które nie są publikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.

Rada Miasta Stołecznego Poznania zwraca się do Prezydenta Miasta Stołecznego Poznania, aby w działalności Urzędu miasta Poznania oraz innych miejskich jednostek organizacyjnych, w szczególności przy wydawaniu decyzji administracyjnych uwzględniane były wszystkie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, również te, które nie zostaną ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Dodaj komentarz