Przyznano Poznańską Nagrodę Literacką


– Dokonując wyboru wiersza zastanawiałem się, co powiedziałby nam dzisiaj Adam Mickiewicz. Sądzę, że wybrałem utwór, który to oddaje – tłumaczył prezydent Poznania.

Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki wybrał tekst Stanisława Barańczaka – tłumaczenie utworu Paula McCartneya „Lat 63”.

– Mógłbym wiele powiedzieć o tej piosence, ale gdy rozmawiałem z moimi dziećmi, którzy zadali niewinne pytanie o Beatlesów, usłyszałem „tylko nie rób nam wykładu”. Więc oszczędzę Państwu wykładu. Powiem tylko, że piosenka była wydana w 1967 roku – żartował prof. Andrzej Lesicki.

W tym roku laureatem nagrody im. Adama Mickiewicza został Wiesław Myśliwski, wybitny polski prozaik i dramaturg, autor takich dzieł jak „Traktat o łuskaniu fasoli”, „Ostatnie rozdanie” czy „Ucho igielne”.

– Nie mogliśmy wybrać lepiej, bo nie ma wśród polskich pisarzy twórcy godniejszego nagrody Mickiewicza niż Wiesław Myśliwski – tłumaczyła prof. Bogumiła Kaniewska, członkini Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej. – Jego pisarstwo cechuje niezwykły szacunek dla słowa, które nie tyle opowiada o świecie, ile stwarza go na nowo – po to, by przywrócić mu sens, by nadać znaczenie każdemu okruchowi ludzkiego życia. A jest ono, pokazuje Myśliwski, nieproste, rozpięte między biegunami starości i dzieciństwa, miłości i niespełnienia, śmierci i pasji życia, bólu i piękna, śmiechu i rozpaczy, ironii i powagi, czułości i goryczy, buntu i pokory, samotności i poczucia pełni, pamięci i historii, codzienności i święta… Z tego łańcucha antynomii człowiek buduje swój los, przekuwając przypadek w opowieść – dodała prof. Kaniewska.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz