Przystanki wiedeńskie – korzystanie przez pieszych i kierowców


Można już korzystać z dwóch nowych przystanków wiedeńskich przy ul. Dąbrowskiego. To udogodnienie szczególnie istotne dla osób starszych, mniej sprawnych i rodzin z dziećmi w wózkach, bo dzięki niemu łatwiej jest wsiąść i wysiąść z tramwaju. Również kierowcy muszą wiedzieć jak z nich korzystać, bowiem taki przystanek jest częścią jezdni.

Przystanki wiedeńskie powstają tam, gdzie pasażerowie wsiadają do pojazdu komunikacji miejskiej bezpośrednio z jezdni. Aby to ułatwić, fragment jezdni na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika (pierwszy raz takie rozwiązanie zastosowano w Wiedniu, stąd nazwa).

Na ulicy Dąbrowskiego, gdzie znajdują się przystanki „Rynek Jeżycki”, wyniesiono fragmenty jezdni, wybudowano rampy i wykonano perony o długości 45 metrów oraz ich krawędzie. Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących zastosowano faktury ostrzegawcze i naprowadzające. W rejonie obu przystanków w najbliższym czasie będą jeszcze prowadzone prace wykończeniowe. Stan zaawansowania robót pozwolił jednak na udostępnienie ich pasażerom. Od 20 grudnia (od pierwszych kursów) na nowych przystankach Rynek Jeżycki zatrzymują się tramwaje linii 17 i 18. Jednocześnie przystanki tymczasowe przy kinie „Rialto” ulegają likwidacji. Od nocy z 20 na 21 grudnia na swoje stałe trasy wrócą autobusy linii 216 i 226, które także będą obsługiwać nowe przystanki wiedeńskie.

W tym roku w podobny sposób przebudowany został przystanek Sielska (w kierunku Górczyna) znajdujący się na ul. Głogowskiej. Wyniesione platformy przystankowe funkcjonują także w kilku innych lokalizacjach w Poznaniu:

– Gwarna na ulicy Gwarnej,

– Łąkowa na ulicy Strzeleckiej,

– Pl. Wiosny Ludów na ulicy Strzeleckiej,

– Ratajczaka na ulicy Św. Marcin,

– Różana na ulicy Górna Wilda,

– Św. Czesława na ulicy Wierzbięcice

W powyższych lokalizacjach, w gablotach informacyjnych wiat umieszczono nowe podwieszki informując pasażerów jak powinno się korzystać z przystanków wiedeńskich.

Jak prawidłowo korzystać z przystanków wiedeńskich?

Podwyższony fragment ulicy nadal pozostaje jezdnią! Gdy na przystanku nie ma tramwaju, jeżdżą nią samochody.
Oczekując na przyjazd tramwaju należy stanąć na chodniku (przed żółtą linią rozgraniczającą teren przystanku i rampy stanowiącej część jezdni). Pod żadnym pozorem nie wchodź na jezdnię, którą jeżdżą samochody!
Na jezdnię można wejść dopiero wtedy, gdy na przystanek wjedzie pojazd komunikacji miejskiej. Kiedy tramwaj (lub autobus) znajduje się na przystanku kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie – muszą poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej!
Ważne!

Kiedy tramwaj znajduje się na przystanku kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie – muszą poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej!

Wielu kierowców, szczególnie w nowych lokalizacjach przystanków wiedeńskich nie zwraca uwagi na oznakowanie i zamiast jechać wyniesioną częścią przeznaczoną dla aut poruszają się „dołem” po torowisku.

RB, ZTM

Dodaj komentarz