Przyprawianie bez tajemnic – pieprz czarny, biały, zielony i czerwony


Smak i wygląd pieprzu zależy od pory zbioru i sposobów obróbki jego owoców. Pieprz czarny jest pikantny, zielony – delikatny, biały – łagodny a czerwony – słodko-gorzki.

pieprz

Przepisy na pyszne dania z użyciem różnych rodzajów pieprzu można znaleźć w wielu serwisach kulinarnych, np. przepisy.pl. Są tam przepisy zarówno na dania i przekąski, jak i smaczne sosy.

Pieprz czarny – palący i pikantny

Pieprz czarny to najbardziej znana odmiana pieprzu. Ma palący, ostry smak. Otrzymywany jest z suszonych w słońcu niedojrzałych jagód krzewu pieprzowca. W sprzedaży dostępny jest w postaci całych lub zmielonych ziaren. Czarny pieprz ziarnisty zwykle dodawany jest do duszonych mięs i marynat. Pieprz mielony jest stosowany do wielu dań – mięs, zup, sałatek, sosów i warzyw na patelni.

Pieprz zielony – orzeźwiający i delikatny

Do wyprodukowania pieprzu zielonego jagody zbierane są najwcześniej. Świeżo zerwane owoce zielonego pieprzu konserwowane są w solance i suszone przez liofilizację (suszenie przez działanie niskich temperatur). Dzięki temu jagody są zielone i delikatne w smaku. Pieprz zielony jest najłagodniejszy w smaku – delikatnie słodki, wyrazisty i orzeźwiający. Nadaje się do ryb, dipów, puree i sosów.

Pieprz biały – łagodny w smaku i bardzo aromatyczny

Pieprz biały uzyskiwany jest z dojrzałych jagód pieprzowca. Owoce moczone są w wodzie. Następnie usuwana jest ich zewnętrzna skorupa a ziarna poddawane są suszeniu. Gotowe ziarna pieprzu białego mają biało-żółty odcień. Pieprz biały ma intensywny zapach. Jego smak jest łagodniejszy niż czarnego. Przyprawa często dodawana jest do białych sosów, mięs, jajek, grzybów i sałatek.

Słodko-gorzki pieprz czerwony (różowy)

Pieprz czerwony znany jest także jako pieprz różowy. Konserwowany zwykle w zalewie octowej bądź w solance. Dostępny jest w postaci całych lub tłuczonych ziaren. Często obecny jest w mieszankach przypraw. Ziarna pieprzu różowego mają słodko-gorzki smak i pozbawione są typowego dla pieprzu czarnego ostrego smaku. Podkreślają smak drobiu, ryb i warzyw.

Pieprz cytrynowy – kwaśny i ostry

Pieprz cytrynowy jest mieszanką pieprzu czarnego bądź białego z kwaskiem cytrynowym, niekiedy także z kurkumą i czosnkiem. Jest pikantny i orzeźwiający. Doskonale komponuje się z potrawami z ryb. Pasuje do kurczaka, kuskusa i gotowanych warzyw.

Jak przechowywać i dodawać pieprz?

Po otwarciu papierowej torebki pieprz najlepiej przesypać do szczelnego pojemnika i przetrzymywać z daleka od słońca. Warto kupować pieprz ziarnisty, ponieważ długo zachowuje swój smak. Najlepiej mielić pieprz bezpośrednio na posiłki i dodawać go pod koniec gotowania. Wówczas zachowuje swój smak i głęboki aromat. Dania niegotowane warto oprószyć pieprzem wcześniej, aby zdążyły przejść smakiem przyprawy.

Dodaj komentarz