Przełomowy rok dla Automobilklubu Wielkopolski


Dobiega końca kolejny rok działalności Automobilklubu Wielkopolski. Warto zatem dokonać jego podsumowania i raz jeszcze przywołać wspomnienie wydarzeń, których byliśmy świadkami, uczestnikami, które sprawiały nam radość i napawały dumą, ale i tych które wywoływały smutek, a niekiedy poczucie bezsilności. Pod wieloma względami rok 2016 był przełomowy  dla Automobilklubu Wielkopolski.


Przez szereg lat Automobilklub Wielkopolski zabiegał o przychylność władz miasta Poznania, o uznanie roli Toru Poznań, o zrozumienie dla krzewionych idei i motoryzacyjnych pasji członków Klubu, a co za tym idzie o dostrzeżenie, że Automobilklub Wielkopolski to rzetelny i wiarygodny partner, aktywny uczestnik życia społecznego. W lutym br. zaistniały realne przesłanki, iż współpraca Automobilklubu Wielkopolski i Miasta Poznania mają szansę zacieśnić się. Miasto wydało komunikat, w którym uznało rolę Klubu i znaczenie Toru Poznań, jako jedynego specjalistycznego obiektu sportowego na terenie Polski, umożliwiającego profesjonalne i bezpieczne uprawianie dyscyplin motorowych i wyraziło wolę wypracowania wspólnie z Klubem ram prawnych przyszłej współpracy. W dniu 28 listopada br. Automobilklub Wielkopolski podpisał  umowę z Miastem Poznań na dzierżawę terenu Toru Poznań.

Również w bieżącym roku nastąpił przełom w kwestii przyszłości Muzeum Motoryzacji. W dniu 29 listopada br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, w obecności Marszałka Województwa – Marka Woźniaka, Automobilklub Wielkopolski i Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie podpisali list intencyjny ws. budowy Wielkopolskiego Muzeum Motoryzacji. W nowym Muzeum staną zabytkowe samochody i motocykle pochodzące ze zbiorów członków naszego Klubu, jak również eksponaty muzealne ze Szreniawy. To bezprecedensowe wydarzenie to efekt wieloletnich starań władz Klubu oraz powołanej w 2013 roku fundacji Muzeum Motoryzacji Automobilklubu Wielkopolski.

W odpowiedzi na apel Ministra Sportu i Turystyki Automobilklub Wielkopolski włączył się również w obchody Europejskiego Tygodnia Sportu, odbywającego się pod hasłem „Be Active” („Bądź Aktywny”). Z tej okazji we wrześniu br. podczas Motocyklowych Mistrzostw Okręgu Poznańskiego Speed Day Trophy na Torze Poznań odbył się specjalny, 30-minutowy trening fitness prowadzony przez wykwalifikowaną trener fitness, zachęcając do udziału w nim każdego – zawodników, kibiców, a nawet organizatorów. Warto podkreślić, że w 2016 roku Automobilklub Wielkopolski miał zrzeszonych 1.786 członków i kandydatów, a na koncie miał ponad 300 zorganizowanych imprez sportowych, turystycznych i BRD.


PION SPORTOWY

W sezonie 2016 Komisja Sportu Samochodowego zorganizowała na Torze Poznań szereg imprez wyścigowych, wśród których znalazły się: 2 rundy FIA-CEZ Circuit Racing (Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej), 1 runda FIA-CEZ Endurance Trophy (Mistrzostw FIA w wyścigach długodystansowych), 2 rundy Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe (Pucharu Europy Centralnej Porsche GT3), 8 rund Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 4 rundy Mistrzostw Polski Hour Race, 1 runda KIA Lotos Race, 6 rund Pucharu Polski Moto City IS Cup oraz 2 rundy ADAC Historic Cup Haigo. W sumie we wszystkich w/w wyścigach udział wzięło ponad 450 kierowców.

Mianem historycznej określić można przedostatnią rundę wyścigów samochodowych podczas której po raz pierwszy w Polsce, a co więcej po raz pierwszy w tej części Europy wystartował wyścig bolidów o napędzie elektrycznym. W niecodziennych zmaganiach udział wzięło 5 konstrukcji – 3 zbudowane przez studentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach, 1 uczniów Gimnazjum nr 2 w Ustroniu i 1 uczniów Wennington Hall School z Wielkiej Brytanii.

Tradycją z kolei nazwać można wyścig memoriałowy upamiętniający zasłużonego, wieloletniego działacza Automobilklubu Wielkopolski – śp. Jana Leśniaka, który wieńczył sezon wyścigów samochodowych na Torze Poznań.

Klub zadbał również o kierowców nieposiadających licencji wyścigowej i z myślą o nich organizował cykl imprez pn. SuperOES, które w mijającym sezonie rozgrywane były w randze Mistrzostw Okręgu. W 7 rundach tej popularnej imprezy udział wzięło blisko 930 kierowców. Zmagania rajdowe, to również mająca ponad 50-letnią tradycję Nocna Jazda Konkursowa, popularnie zwana „Nocką”, rozegrana na początku grudnia br. Również w grudniu br., w iście przedświątecznej atmosferze rozegrany został specjalny 2-dniowy „SuperOES Wigilijny”.

Koło Porsche z kolei w mijającym sezonie było organizatorem cyklu imprez pn. Tor Poznań Track Day – Akademia Sportowej Jazdy Porsche. Podczas 21 imprez ponad 1.200 amatorów prędkości w bezpiecznych warunkach Toru Poznań oceniało stopień swoich umiejętności oraz poznawało możliwości aut. Ponadto Koło Porsche na pow. 300 m2 prezentowało swoją działalność odwiedzającym hale targowe MTP podczas dorocznego Motor Show, a także świętowało Dzień Dziecka z Lechem Poznań i wsparło organizację wrześniowego Verva Street Racing.


Koło Youngtimer było organizatorem jubileuszowego (rozgrywanego od 10 lat) „Pucharu Youngtimer Party”, w którym wystartowało 62 uczestników. Ponadto w minionym sezonie Koło organizowało i uczestniczyło w wystawach samochodów klasycznych (m. in. w Retro Motor Show), jednocząc tym samym środowisko miłośników nieco starszej motoryzacji.  W wyniku rezygnacji (w sierpniu br.) kol. Bartosza Królskiego z funkcji przewodniczącego Koła Youngtimer i przeprowadzonych wyborów, nowym przewodniczącym Koła został kol. Jan Michnikowski.

Automobilklub Wielkopolski, jako orędownik bezpieczeństwa w ruchu drogowym rozpoczął mijający już rok od organizacji zajęć dla kierowców mających na celu doskonalenie umiejętności jazdy w trudnych warunkach. Edukacji i zwiększaniu świadomości kierowców miały służyć również kolejne przedsięwzięcia z zakresu bezpiecznej jazdy realizowane w ramach prowadzonej przez Klub od blisko 20 lat „Akademii Jazdy”. Niestety w lipcu br., w wyniku niekorzystnej dla Automobilklubu Wielkopolski decyzji Wojewody Wielkopolskiego zakazującej Klubowi prowadzenia szkoleń doskonalenia techniki jazdy, działalność „Akademii Jazdy” została zawieszona. Dziś, cztery miesiące  po złożonym odwołaniu od krzywdzącej decyzji Wojewody oraz podjętych działaniach mającym na celu udowodnienie, iż działalność Klubu na rzecz zmotoryzowanych prowadzona była w najlepszej wierze, sprawa wciąż nie znalazła finału, a władze Automobilklubu Wielkopolski nie ustają w staraniach o obronę dobrego imienia Klubu.

W połowie lipca br. Automobilklub Wielkopolski po raz drugi z rzędu, po raz drugi w historii polskiego, ale i światowego sportu motocyklowego dzięki Międzynarodowej Federacji Motocyklowej FIM, FIM Europe oraz Polskiemu Związkowi Motorowemu był organizatorem wykonawczym rund Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy FIM w supermoto. Niewątpliwie przyczynkiem do powtórnej organizacji na Torze Poznań tej najwyższej rangą imprezy motocyklowej był sukces organizacyjny i sportowy ubiegłorocznych zawodów, a co za tym idzie owocna współpraca z promotorem cyklu – BPROM Sport. Na uwagę zasługuje fakt, iż specjalnie z myślą o rodzimych zawodnikach rundom cyklu Mistrzostw Świata i Europy FIM towarzyszyły rundy Mistrzostw Polski i Pucharu Polski supermoto. W ocenie przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Motocyklowej FIM i FIM Europe oraz promotora (BPROM Sport) impreza przeprowadzona była bez zarzutu, co jest dla nas ogromnym powodem do dumy.

W sezonie 2016 Komisja Sportu Motocyklowego była organizatorem: 6 rund Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski, 6 rund wyścigów Pucharu Polski, 6 rund Pucharu Polski w klasie 125 Open, 6 rund Pucharu Polski w klasie Open Moto 3 oraz 4 rundy Pucharu Polski w klasie Classic. Rundy Pucharu Polski w klasach: 125 Open, Open Moto 3 i Classic oprócz Toru Poznań organizowane były przez Automobilklub Wielkopolski na zaprzyjaźnionych torach: Autodromu Pomorze w Pszczółkach k. Gdańska i  Ośrodka Sportów Motorowych MotoPark w Koszalinie. Ponadto Klub zorganizował wyścig towarzyski Speed Day School, a w ramach Otwartych Motocyklowych Mistrzostw Okręgu Poznańskiego 6 rund Speed Day Trophy. W sumie we wszystkich tych zmaganiach udział wzięło
blisko 800 zawodników.


Podczas ostatniej, sierpniowej rundy Wyścigowego Motocyklowego Pucharu Polski rozegrano wyścigi memoriałowe poświęcone pamięci śp. Ryszarda Mankiewicza – zawodnika i uczestnika Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Świata, jedynego dotychczas Polaka, który stanął na podium tych prestiżowych rozgrywek oraz śp. Jana Drogowskiego – zasłużonego zawodnika i wieloletniego działacza Automobilklubu Wielkopolski.

Oprócz wyścigów motocyklowych Automobilklub Wielkopolski w sezonie 2016 organizował również na Torze Poznań zajęcia dla motocyklistów, pn. Speed Day, których celem było zwiększenie ich świadomości, a także podnoszenie wiedzy i umiejętności jazdy. Zajęcia te to dla motocyklistów zachęta do ubiegania się o uzyskanie licencji zawodnika sportu motocyklowego. W cyklu 16 dwudniowych szkoleń udział wzięło w sumie ponad 2.000 motocyklistów.

Komisja Sportu Kartingowego z kolei w sezonie 2016 zorganizowała: 2 rundy Mistrzostw Polski Młodzików rozgrywanych w ramach Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży, 4 rundy Pucharu ROK Cup Poland, 2 rundy Pucharu Rotax Max Challenge oraz pokazów promocyjnych w wykonaniu najmłodszych (4-letnich) kartingowców. W sumie w zmaganiach kartingowych na Torze Poznań udział wzięło w tym roku ponad 350 młodych zawodników.

Mówiąc o kartingu nie sposób nie wspomnieć o Karolu Baszu, pochodzącym z Krakowa zawodniku Automobilklubu Wielkopolski, który na torze w Bahrajnie toczył zacięty bój o obronę tytułu Mistrza Świata. Ostatecznie w finałowym pojedynku Karol uległ reprezentantowi Hiszpanii, ale dla nas jego tytuł Wicemistrza Świata jest nie mniej cenny od ubiegłorocznego i napawa niewypowiedzianą dumą.


PION TURYSTYCZNY

Automobilklub Wielkopolski, to stowarzyszenie przepełnione pasją do motoryzacji, tej nowszej i tej nieco starszej, tej drapieżnej – wyścigowej i tej delikatniejszej, choć nie mniej zaciętej – rajdowej (turystycznej i nawigacyjnej), która nie wymaga posiadania licencji sportowej. I to właśnie z myślą o tych (nie wyczynowych) kierowcach, którzy chcą poczuć smak rywalizacji, a przy tym dobrze się bawić Klub zorganizował 37 imprez.

Komisja Sportu Popularnego i Turystyki zorganizowała w mijającym sezonie 5 imprez rajdowych, wśród których znalazły się zaliczane do Turystycznego Pucharu Polski rajdy: „Wielkopolanki za kółkiem”, „Pogoń za lisem”, będący jednocześnie rundą Okręgowego Pucharu Zmotoryzowanych Turystów oraz „26. Rajd Merkury”, stanowiący również rundy Nawigacyjnego Pucharu Polski i Popularnych Samochodowych Mistrzostw Okręgu. W sumie w zorganizowanych dotąd przez w/w Komisję rajdach udział wzięły 143 załogi, tj. 334 uczestników. Podczas jubileuszowego 25. „Rajdu Gwiazdka 2016”, podsumowano zmagania w Popularnych Samochodowych Mistrzostwach Okręgu oraz Okręgowym Pucharze Zmotoryzowanych Turystów.

W minionym roku nie mogło zabraknąć również tradycyjnego, bo rozgrywanego już po raz 24. „Rajdu Niepodległości”. W rajdowych obchodach święta 11 listopada udział wzięło 38 załóg, tj. 96 uczestników. Natomiast w wyniku rezygnacji (w październiku br.) kol. Huberta Piątka z funkcji przewodniczącego Komisji Sportu Popularnego i Turystyki i przeprowadzonych w listopadzie br. wyborów, nowym przewodniczącym Komisji został
kol. Mariusz Parysek.

Pracowity sezon odnotowała również Komisja Pojazdów Zabytkowych, która była organizatorem najstarszego w naszym kraju, już „43. Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych”, który cieszy się uznaniem uczestników (udział w rajdzie wzięły 42 załogi, tj. 97 uczestników) i jest wysoko oceniany za poziom organizacyjny przez Międzynarodową Federację Pojazdów Zabytkowych (FIVA). Podobnie jak przed laty również w tym roku w trakcie rajdu rozegrany został na Torze Poznań wyścig memoriałowy im. Henryka Rucińskiego, w którym wystartowało 28 uczestników.

Ponadto Członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych zorganizowali 3 rajdy: „1. Wiosenny Rajd Pojazdów Zabytkowych”, „Truskawisko” oraz „3. Jesienny Poznański Rajd Pojazdów Zabytkowych”, a w imprezach tych udział wzięło 159 załóg, tj. 315 uczestników.

Nie zabrakło również okazji do spotkania dla posiadaczy zabytkowych jednośladów, którzy w liczbie 42 osób wzięli udział w 5. Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Rowerów Zabytkowych pn. „RetROWERiada 2016”. Nad Maltą zaprezentowano w sumie ponad 50 rowerów, w tym również wyścigowych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych reprezentowali barwy Automobilklubu Wielkopolski podczas licznych rajdów i zlotów organizowanych na terenie całego kraju. Uczestniczyli m. in.: w rundach Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych w Stalowej Woli, Lublinie, Gołuniu, Jaworze, Rzeszowie, Tarnowie, Częstochowie i Żyrardowie, w Międzynarodowym Rajdzie Pojazdów Zabytkowych „Tropem Złotego Pociągu” w Świdnicy, w „12. Nowodworskim Międzynarodowym Rajdzie Pojazdów Zabytkowych” w Nowym Dworze Mazowieckim, w „9. Miedwiańskim Zlocie Pojazdów Zabytkowych” w Stargardzie, w „14. Ostrowskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych” w Ostrowie Wielkopolskim, „1. Międzynarodowym Zlocie Cabrio” w Gnieźnie, „2. Międzynarodowym Rajdzie Pojazdów Zabytkowych” w Wirach, czy w 5. Rajdzie Pojazdów Zabytkowych „Szlakiem Zbąszyńskiego Kozła” w Zbąszyniu.


Ponadto prezentowali piękno zabytkowej motoryzacji podczas licznych wystaw i kilkudziesięciu pokazów. Tytuł „Z ziemi włoskiej do Polski” nosiła wystawa pojazdów zabytkowych zaprezentowana przez Automobilklub Wielkopolski z okazji 85-lecia licencji Fiata w Polsce, podczas kwietniowych targów motoryzacyjnych „Motor Show”.  Z kolei w listopadzie br. Klub na zaproszenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wziął udział w 1. Targach Pojazdów Zabytkowych pn. „Retro Motor Show”. W dwóch halach targowych zaprezentowane zostały szerokiej publiczności klasyki polskiej i europejskiej motoryzacji, pochodzące z prywatnych zbiorów Członków naszego Klubu. Komisja włączyła się również w uświetnienie obchodów „Dni Łazarza”, „Dnia Organizacji Pozarządowych”,
80. Rocznicy urodzin Romana Wilhelmiego oraz licznych festynów szkolnych i charytatywnych.

Komisja Caravaningu z kolei zorganizowała w mijającym sezonie 7 zlotów klubowych. Zlot inaugurujący sezon caravaningowy odbył się w kwietniu br. w Nowym Mieście nad Wartą, w czerwcu br. caravaningowcy wzięli udział w zlocie „Wianki 2016”, który odbył się w Drawsku nad Notecią, zaś w sierpniu br. w zlotach: „Gołdap 2016” i „Podlasie”. Sezon caravaningowy wieńczył zlot w Chalinie. Nie przeszkodziło to jednak klubowym pasjonatom caravaningu zorganizować jeszcze w październiku br. zlotów z okazji „Święta Pyry”, który odbył się w Białężynie
oraz zlotu „Bystrzyca 2016”.

Członkowie Automobilklubu Wielkopolski aktywnie uczestniczyli także w imprezach caravaningowych organizowanych przez zaprzyjaźnione kluby, w tym m. in. w rundzie Caravaningowych Mistrzostw Polski w Ochabach, w zlocie w Szprewaldzie i Saksonii, czy w „World Travel Show” w Nadarzynie. Działalność Automobilklubu Wielkopolski, to również klubowe Delegatury w: Gnieźnie, Mosinie i Nowym Tomyślu, a te z kolei w mijającym sezonie zorganizowały w sumie aż 15 imprez turystycznych, w których udział wzięło w sumie 207 załóg, tj. 479 uczestników.

I tak, Delegatura AW w Gnieźnie zorganizowała 2 imprezy zaliczane do Turystycznego Pucharu Polski, a i będące jednocześnie rundami Otwartych Mistrzostw Gniezna w Turystycznych Imprezach Samochodowych, były to rajdy: „Karnawał ze św. Dorotą” i „Chrzest Piastowski”. Ponadto Delegatura wsparła organizację rajdu pojazdów zabytkowych pn. „Truskawisko” oraz prezentowała działalność Klubu podczas drzwi otwartych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie i festynu charytatywnego stowarzyszenia Żyrafa odbywającego się  pod hasłem: „Mała Marta Życia Warta”.

Delegatura AW w Mosinie zorganizowała w mijającym sezonie w sumie 7 imprez, z których 6 stanowiło rundy Turystycznego Pucharu Polski, to jest np.: „13. Mosiński Rajd Orkiestrowy”, podczas którego kwestowano na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, rajd „Wiosna z historią”, będący jednocześnie rundą Nawigacyjnego Pucharu Polski, rundą Popularnych Samochodowych Mistrzostw Okręgu oraz rundą Okręgowego Pucharu Zmotoryzowanych Turystów czy rajd „Pożegnanie lata”. Kolejny rok z rzędu imprezy organizowane przez tę Delegaturę (z wyjątkiem Rajdu Orkiestrowego) stanowiły rundę Mosińskich Mistrzostw Motorowych. Ponadto Delegatura m. in. wsparła organizację „5. Rajdu Motocyklowego” Mosińskiego Towarzystwa Motorowego oraz Rajdu Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu pn. „Para – buch! Wózki – w ruch!”, a także włączyła się w organizację festynu miejskiego „Szeroko na Wąskiej”.

Delegatura AW w Nowym Tomyślu natomiast zorganizowała 6 imprez, z których 5 zaliczanych było do Turystycznego Pucharu Polski, w tym m. in.: „Pierwszomajowy Rajd Samochodowy”, rajd „Panie za kierownicą”, czy rajd „Pogoń za lisem”. Uczestnicy rajdów organizowanych przez tę Delegaturę oprócz dobrej zabawy mieli okazję zobaczyć malownicze zakątki gminy i powiatu nowotomyskiego. Działalność Delegatury dostrzegana jest nie tylko przez uczestników imprez, ale i władze lokalne (Gminy i Powiatu w Nowym Tomyślu), które od kilku lat udzielają wsparcia finansowego na organizację przedsięwzięć z zakresu turystyki motorowej.

Koło Nissan w mijającym roku zorganizowało w czerwcu br. wyjazd szkoleniowy do Gniezna, a w listopadzie br. tradycyjny „Rajd Andrzejkowy”, w którym udział wzięło 11 załóg, tj. 28 uczestników.

Członkowie Koła i Rady Seniorów z kolei w mijającym roku poza regularnymi, comiesięcznymi spotkaniami poświęconymi sprawom życia klubowego wzięli udział w dwudniowym wyjeździe do Gniezna i Lednicy (wspólnie z Kołem Nissan). Ponadto zwiedzali pałac w Kobylnikach k. Szamotuł oraz Muzeum Martyrologii mieszczące się w poznańskim Forcie VII, a także przemierzali Puszczę Drawską. Wszystko to, aby zgłębiać wiedzę historyczną, poznawać przyrodę i zabytki architektoniczne oraz aktualizować wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Seniorzy nie odmówili sobie również przyjemności wzięcia udziału w specjalnie dla Nich zorganizowanym już po raz 9. „Ogólnopolskim Samochodowym Rajdzie Seniora”, w którym wystartowało 40 uczestników.

W mijającym roku odbyły się także 2. wyjazdy klubowe: w kwietniu br. do jury krakowsko – częstochowskiej, natomiast w październiku br. na Lazurowe Wybrzeże.

BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO

W sezonie 2016 Automobilklub Wielkopolski kontynuował również, jedno ze swoich priorytetowych, statutowych zadań, tj. propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i uświadamianie społeczeństwu poprzez promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy, jak niewiele trzeba, aby uratować ludzkie życie. W związku z powyższym oprócz realizacji w/w wydarzeń sportowych i turystycznych Klub organizował, współorganizował i wspierał szereg akcji społecznych promujących idee BRD. Wśród ponad 100 inicjatyw znalazły się takie przedsięwzięcia jak np.: współorganizacja przez Komisję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego finałów wojewódzkich konkursów: „Ogólnopolskiego Turnieju BRD dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych”, „Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych” oraz „Ogólnopolskiego Turnieju BRD dla uczniów szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno – wychowawczych”, współorganizacja konkursu Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego pn. „Wielkopolski Kierowca Zawodowy 2016” oraz konkursu Policji pn. „Policjant Ruchu Drogowego 2016”. Z kolei wspólnie z Główną Komisją Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego PZM i przy współpracy Starostwa Powiatowego w Poznaniu, zorganizowany został „9. Ogólnopolski Samochodowy Rajd Seniora”.

Ponadto w maju br. Klub przyjął zaproszenie Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Poznańskiego – Małgorzaty Halber do udziału w pikniku rodzinnym w Pobiedziskach, zaś w lipcu br. wsparł organizację spartakiady sportowo – rekreacyjnej dla dzieci, pn. „Mały Sport – Wielka Radość”, której inicjatorem było Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan.

W sezonie 2016 Automobilklub Wielkopolski kontynuował także zapoczątkowaną w 2015 roku kampanię społeczną pn. „Poznaj swoje możliwości – Kieruj świadomie.”, zainicjowaną i koordynowaną przez dr Barbarę Pospieszną, a skierowaną do kierowców powyżej 60. roku życia, które poprzez udział w specjalnych badaniach miały możliwość sprawdzenia swoich słabych i mocnych stron, w zakresie: zdolności widzenia o zmierzchu oraz w warunkach oślepienia, sprawności fizycznej i psychicznej oraz umiejętności koncentracji i szybkiego podejmowania decyzji. Zwieńczeniem kampanii współfinansowanej ze środków Miasta Poznania była zorganizowana w połowie listopada br. na Torze Poznań konferencja, podczas której zaprezentowano wyniki przeprowadzonych badań, jak również dyskutowano nt. problemów kierowców 60+.

Ponadto Klub kontynuował działalność prowadzonej od kilkudziesięciu już lat Poradni dla Kierowców i Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych. Podczas cyklicznych (2 razy w miesiącu) dyżurów specjaliści: prawnik, policjant, rzeczoznawca techniki samochodowej i ruchu drogowego PZM, ubezpieczyciel oraz członkowie Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Automobilklubu Wielkopolski udzielali bezpłatnych porad, pomagając w ten sposób rozwiązywać problemy zmotoryzowanych. Dodatkowo Członkowie Klubu podczas 10 dyżurów prawnych mieli okazję do skorzystania z bezpłatnych konsultacji.

Ratownicy Drogowi naszego Klubu udzielali wsparcia i służyli pomocą m. in. uczestnikom Półmaratonu Poznańskiego oraz 17. Poznań Maratonu, Lednickich Spotkań Młodych, Poznańskiego Misterium Męki Pańskiej, Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, Biegu „Wings for Life World Run”, Dni Obornik i Dni Swarzędza, Festynu Caritas i Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Miasta Poznania. Ponadto prowadzili liczne pogadanki nt. zasad udzielania pierwszej pomocy (w tym wśród najmłodszych).

Jednym z nadrzędnych celów statutowych realizowanych przez Automobilklub Wielkopolski jest upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, ze szczególnym uwzględnieniem sportów motorowych, co niewątpliwie w przypadku naszego stowarzyszenia z racji jego motoryzacyjnego zacięcia jest istną dominantą. Jednak Klub otwarty jest na współpracę z organizacjami podzielającymi pasję do sportu również tego poza motorowego, jak: kolarstwo, czy wrotkarstwo, stąd m. in. kontynuacja w sezonie 2016 trwającej już od kilku lat współpracy z Poznańskim Towarzystwem Cyklistów. W ramach w/w współpracy na Torze Poznań w okresie od kwietnia do października w niemal każdy czwartek odbywały się treningi kolarskie i w sumie aż 20 wyścigów, co daje blisko 2.000 startów zrealizowanych przez 495 miłośników jednośladów. Ponadto w maju br. 70 młodych kolarzy wzięło udział w „57. Ogólnopolskim Małym Wyścigu Pokoju”. W czerwcu br. Tor Poznań był miejscem rozegrania „18. Ogólnopolskiego Wyścigu Tandemów dla Osób Niewidomych i Słabowidzących”. Do wyścigu zgłosiło się 12 tandemów z kolarskich klubów tandemowych z całej Polski. Z kolei z końcem lipca br. na Torze Poznań wystartował „5. Wyścig kolarski o Puchar Prezesa Automobilklubu Wielkopolski”, zaś w połowie sierpnia br. blisko 100 kolarzy zgłosiło się do udziału w „2. wyścigu kolarskim o Puchar Prezydenta Miasta Poznania”. A wrotkarze? Stowarzyszenie Sportów Wrotkarskich „Malta” oraz „Zico Racing” uczcili obchody święta 3 Maja organizując kolejny rok z rzędu na Torze Poznań imprezę pn. „Wrotkarska majówka”, której uczestnicy pokonywali 20-kilometrowy dystans toru. Organizatorzy w/w imprez zgodnie podkreślali, że Tor Poznań zapewnia najlepsze warunki do ścigania – nie tylko doskonale równą i szeroką nawierzchnię asfaltowej pętli, ale przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa uczestnikom. Aktualnie trwają rozmowy nt. przyszłorocznych spotkań wrotkarzy na Torze Poznań, co z pewnością zaowocuje jeszcze większą liczbą tego typu przedsięwzięć.

Do czerwca br. w Klubie odbywały się również zajęcia sekcji plastycznej Automobilklubu Wielkopolski utworzonej i prowadzonej przez wspaniałego artystę plastyka i Członka Honorowego Automobilklubu Wielkopolski – Marię Pelec – Gąsiorowską.

Niestety w mijającym roku klub z wielkim żalem pożegnał Członków: Wiesławę Chmielewską i Jana Hantke. Jak co roku z okazji Wszystkich Świętych, w hołdzie pamięci zmarłym klubowym Koleżankom i Kolegom na cmentarzach spoczęły symboliczne wiązanki kwiatów i zapłonęły znicze, zaś w sobotę 29 października br. w kościele p. w. św. Jana Vianney na poznańskim Sołaczu odprawiona została msza św. w Ich intencji.

OSIĄGNIĘCIA ZAWODNIKÓW AUTOMOBILKLUBU WIELKOPOLSKI W 2016 ROKU

Podsumowując dokonania mijającego sezonu nie sposób nie wspomnieć o sukcesach sportowych, turystycznych i BRD osiąganych przez członków Automobilklubu Wielkopolski, którzy reprezentując barwy naszego stowarzyszenia w kraju i za granicą po raz kolejny potwierdzili swoją wysoką formę. Dowodem tego jest aż 108 zdobytych wyróżnień zarówno międzynarodowych, jak i ogólnopolskich, w tym 70 tytułów mistrzowskich (indywidualnych i klubowych). Największe sukcesy odnieśli (nazwiska zawodników podano w kolejności alfabetycznej uwzględniając zdobyte wyróżnienia):

ZDOBYTE TYTUŁY MISTRZOWSKIE I WYRÓŻNIENIA w sporcie samochodowym:

Dawid Abramczyk
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 6;

Piotr Fira
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 7;

Dariusz Gałęzki
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasie D4 3500;
II Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasyfikacji generalnej;

Maciej Garstecki
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasie D4 1600;

Robert Hudziak
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasie DN 5;
I Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 5 Cup PL;

Bartosz Idźkowski
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 8-2;

Karol Jodko-Kamiński
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 3;

Wojciech Klimecki
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 2;

Radosław Kordecki
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie D4 +3500;
I Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasie D4 +3500;

Kamil Kowalski
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasie D4 3500;
II Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasyfikacji generalnej;

Piotr Kowner
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasie D4 1600;
I Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 1N;

Bartosz Krysmann
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasie D4 2000;
I Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 2;

Bartosz Kubicki
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 1N;

Damian Litwinowicz
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 2 Picanto;

Maciej Marcinkiewicz
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasyfikacji generalnej;

Mariusz Miszta
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasyfikacji generalnej;

Artur Obuchowski
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie D4 3500;

Piotr Parys
Mistrz Polski w Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe;

Konrad Tadla
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 5 Cup PL;

Mariusz Urbański
Mistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasie D4 +3500;
I Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasyfikacji generalnej;

Jakub Glasse
I Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie D4 3500;

Włodzimierz Grajek
I Wicemistrz Polski w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych w klasyfikacji generalnej kierowców;
I Wicemistrz Polski w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych w grupie T1 kierowców;

Albert Legutko
I Wicemistrz Polski KIA Lotos Race;

Artur Lempert
I Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasie DN 5;

Maciej Łaszkiewicz
I Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasie D4 1600;

Tomasz Magdziarz
I Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 2 Picanto;

Miłosz Matuszyk
I Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasie D4 2000;

Łukasz Rawecki
I Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 6;

Piotr Struzik
I Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 3;

Michał Żywarski
I Wicemistrz Polski w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski w grupie A/PL samochodów zamkniętych kat. I i II;

Dawid Bokiej
II Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie D4 3500;

Jacek Cichopek
II Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasie DN 5;

Piotr Gembicki
II Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasie D4 1600;

Marcin Jaros
II Wicemistrz Polski w Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe;

Andrzej Lewandowski
II Wicemistrz Polski w Lamborghini Blackpain Super Trofeo Europe w klasie AW;

Teodor Myszkowski
II Wicemistrz Polski w Lamborghini Blackpain Super Trofeo Europe w klasie AW;

Aleksander Olejniczak
II Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 2 Picanto;

Mariusz Pricop
II Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 6;

Hanna Sobota
II Wicemistrz Polski w  Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych w grupie TH kierowców;
III miejsce w FIA CEZ Cross Country w grupie TH;

Robert Sudoł
II Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski Hour Race w klasie D4 1600;

Przemysław Szulc
II Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w klasie DN 8-2;

Kamil Talarczyk
II Wicemistrz Polski w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach w klasie DN 1N;

Paweł Wysmyk
II Wicemistrz Polski KIA Lotos Race;

Wojciech Smorawiński
I miejsce w Pucharze Polski MotoCity IS Cup;

Maciej Dreszer
II miejsce w europejskiej serii GT4 w klasie PRO;

Mariusz Szkudlarek
II miejsce w Pucharze Polski Oponeo Rallycross w grupie SuperNational K2;

Mateusz Tokarski
II miejsce w Pucharze Polski MotoCity IS Cup;

Adrian Meller
III miejsce w Pucharze Polski Oponeo Rallycross w klasie Folkrace SC Cup;

Krzysztof Ratajczak
III miejsce w Pucharze Polski MotoCity IS Cup;
w klasyfikacji klubowej Automobilklub Wielkopolski
I miejsce w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski;
II miejsce w Pucharze Polski Oponeo Rallycross.

Daniel Bukowski
I Wicemistrz Polski w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski w klasie Superstock 1000;

Wojciech Mańczak
II Wicemistrz Polski w Mistrzostwach Polski Supermoto w klasie S2;

Filip Kurek
I miejsce w Wyścigowym Motocyklowym Pucharze Polski w klasie Open 125;

Rafał Dziki-Sereda
I miejsce w Wyścigowym Motocyklowym Pucharze Polski w klasie Rookie 1000;

Tomasz Smela
I miejsce w Wyścigowym Motocyklowym Pucharze Polski w klasie Rookie 600;

Krzysztof Żyła
I miejsce w Pucharze Polski w klasie Pitbike MRF;

Sebastian Grausam
II miejsce w Wyścigowym Motocyklowym Pucharze Polski w klasie Open 125;

Rafał Łyko
II miejsce w Wyścigowym Motocyklowym Pucharze Polski w klasie Rookie 1000;

Mateusz Durynek
III miejsce w Wyścigowym Motocyklowym Pucharze Polski w klasie Open 125;
w klasyfikacji klubowej Automobilklub Wielkopolski
Mistrz Polski w Mistrzostwach Polski Supermoto w klasie S2;
I Wicemistrz Polski w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski;
I miejsce w Wyścigowym Motocyklowym Pucharze Polski.

Karol Basz
I Wicemistrz Świata w kategorii OK;
I Wicemistrz Europy w kategorii OK;
I Wicemistrz Niemiec w kategorii OK;

Karol Pasiewicz
I Wicemistrz Polski w Kartingowych Mistrzostwach Polski w kategorii Rotax Micro Max;
I Wicemistrz Polski we Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży w kategorii Mini ROK;
III miejsce w Pucharze ROK Cup Poland w kategorii Mini ROK;
III miejsce w Pucharze Rotax Max Challenge w kategorii Rotax Micro Max;

Julian Śmiechowski
I Wicemistrz Polski we Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży w kategorii Baby ROK;
II Wicemistrz Polski w Kartingowych Mistrzostwach Polski w kategorii Baby ROK;
I miejsce w Pucharze ROK Cup Poland w kategorii Baby ROK;
w klasyfikacji klubowej Automobilklub Wielkopolski
Mistrz Polski w International Poland Championship w kategorii Junior ROK;
I Wicemistrz Polski w International Poland Championship w kategorii Rotax Max Junior;
I Wicemistrz Polski w Kartingowych Mistrzostwach Polski w kategorii Baby ROK;
II Wicemistrz Polski w Kartingowych Mistrzostwach Polski w kategorii Mini ROK;
II Wicemistrz Polski w Kartingowych Mistrzostwach Polski w kategorii Rotax Micro Max;
I miejsce w ROK Cup Poland w kategorii Junior ROK;
II miejsce w ROK Cup Poland w kategorii Baby ROK;
III miejsce w ROK Cup Poland w kategorii Mini ROK;
III miejsce w Pucharze Rotax Max Challenge w kategorii Rotax Micro Max;
III miejsce w Pucharze Rotax Max Challenge w kategorii Rotax Junior Max.

Mariusz Parysek
II miejsce w klasyfikacji kierowców Nawigacyjnego Pucharu Polski;

Ewa Parysek
II miejsce w klasyfikacji pilotów Nawigacyjnego Pucharu Polski;

Wojciech Puk
II miejsce w klasyfikacji kierowców Turystyczno – Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski w konkurencji turystycznej osób niepełnosprawnych;

Henryka Puk
II miejsce w klasyfikacji pilotów Turystyczno – Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski w konkurencji turystycznej osób niepełnosprawnych;

Krzysztof Szukała
III miejsce w klasyfikacji kierowców Turystyczno – Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski w konkurencji turystycznej osób niepełnosprawnych;
w klasyfikacji klubowej Automobilklub Wielkopolski
II miejsce w Nawigacyjnym Pucharze Polski;
III miejsce w Turystycznym Pucharze Polski.

Witold Hołubowicz
I Wicemistrz Polski Pojazdów Zabytkowych w klasie pre 1945;

Tomasz Kaczmarek
I Wicemistrz Polski Pojazdów Zabytkowych w klasie post 1945;

Ewa Hołubowicz
II miejsce w klasyfikacji pilotów w Mistrzostwach Polski Pojazdów Zabytkowych w klasie pre 1945;

Wiktoria Kaczmarek
II miejsce w klasyfikacji pilotów w Mistrzostwach Polski Pojazdów Zabytkowych w klasie post 1945.

Sebastian Budyła
Mistrz Polski Ratowników Drogowych PZM w klasyfikacji indywidualnej;

Przemysław Piotrowski
Mistrz Polski Ratowników Drogowych PZM w klasyfikacji indywidualnej;

Tomasz Pietura
III miejsce w klasyfikacji indywidualnej Mistrzostw Polski Ratowników Drogowych PZM;

Anna Wełnicka
III miejsce w klasyfikacji indywidualnej Mistrzostw Polski Ratowników Drogowych PZM;
w klasyfikacji klubowej Automobilklub Wielkopolski
Mistrz Polski Ratowników Drogowych PZM

oprac. tww, źródło: Automobilklub Wielkopolski, fot. archiwum NGP

Dodaj komentarz