Przekaźniki czasowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?


Choć wyglądają niepozornie, są praktycznymi elementami wielu systemów. Przekaźniki czasowe, bo o nich mowa, znajdują zastosowanie w układach automatyki domowej i przemysłowej. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Jak wybrać najlepsze modele?

Przekaźniki czasowe – jak wybrać?  

Układy automatyki domowej i przemysłowej to systemy, które do prawidłowego działania potrzebują wielu elementów. Jednymi z nich są niepozorne z wyglądu, acz skomplikowane pod względem technologicznym przekaźniki czasowe. Mogą one sterować różnymi systemami – oświetleniem, wentylacją, ruchomymi schodami czy też taśmami produkcyjnymi. Najczęściej jednak są wykorzystywane do opóźniania załączania i wyłączania układów. Jak wybrać odpowiedni model?

W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę to, jakie funkcje ma pełnić urządzenie. Na rynku znaleźć można różne typy osprzętu, w tym przekaźniki czasowe:

– jednofunkcyjne,

– uniwersalne dwufunkcyjne,

– wielofunkcyjne,

– z opóźnionym odpadaniem.

Przy doborze rodzaju przekaźnika należy więc zwrócić uwagę na to, czy ich funkcja odpowiada aplikacji, którą ma sterować. Warto również sprawdzić, czy element jest wyposażony w odpowiednią liczbę styków. Jedną z podstawowych kwestii jest także dopasowanie przekaźnika czasowego pod względem napięcia sterowania – na rynku dostępne są warianty 230V i 12V.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze przekaźników czasowych?

Wybór przekaźników czasowych to nie lada wyzwanie. Oprócz wyżej wymienionych kwestii warto również wziąć pod uwagę tzw. trwałość łączeniową. Parametr ten pozwala określić okres pracy przekaźnika przy zakładanej częstotliwości uruchamiania.

Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli element ten zapewnia 70 tys. cykli załączeń, to teoretycznie przy częstotliwości włączania raz dziennie pracowałby ponad 190 lat. Jeśli zaś włączałby się z częstotliwością raz na sekundę, jego zużycie nastąpiłoby już po kilku dniach. Warto więc zwrócić na to uwagę. Odpowiednio dobrany przekaźnik czasowy będzie bowiem działał bez zarzutu przez wymagany czas.

Rozpiętość tego parametru zależy od producenta. Na rynku dostępne są zarówno modele oferujące 70 tys. cykli załączeń, jak i 100 milionów. Z łatwością więc dopasujesz model do potrzeb układu.

Przekaźniki czasowe – co jeszcze przeanalizować?

Przy wyborze przekaźników czasowych przyjrzeć trzeba się także temperaturze pracy. Im jest ona wyższa, tym bliżej źródeł ciepła można je umieścić, co jest ważne zwłaszcza w przypadku ciasnego montażu komponentów. Najczęściej na rynku znaleźć można warianty z temperaturą zbliżoną do 50 st. Celsjusza. Dostępne są także modele, które mogą pracować z temperaturą do 60 st. C.

Pod uwagę należy również wziąć wymiary przekaźnika czasowego. Powinny być one dostosowane do miejsca montażu. Przyjrzeć warto się także sposobowi wykonania elementy. Wszelkie niedociągnięcia powinny budzić czujność.

Co więcej, część dostępnych na rynku rozwiązań jest wyposażona w wyświetlacz. To praktyczna opcja, która przyspiesza i ułatwia programowanie pracy osprzętu. Przeanalizować warto również, czy dodatkowe funkcje (takie jak np. załączanie i wyłączanie impulsywne) są potrzebne.

Przekaźniki czasowe to niewielkie elementy, które odgrywają kluczową rolę w automatyce domowej i przemysłowej. Bez nich sterowanie czasowe układami nie będzie możliwe. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się, jak je dobrać. Powyższe wskazówki z pewnością ułatwią to zadanie i pozwolą znaleźć idealny model.

Dodaj komentarz